şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
 • "bence" büyük potansiyeli olan bir koindir. gün itibariyle bunun ne olduğunu, nasıl alabileceğini sorabilecek onlarca, belki de yüzlerce kişi ortaya çıkabileceği için, kendimce ama bilal'e anlatırmış gibi anlatıyorum o zaman. daha çok bilgi için google, dediğim gibi kendimce anlatacağım.

  koini şu an için alabileceğiniz tek yer cryptopia'dır.

  kim biliyor neyin nesi bu electroneum?

  ilk british yani ingiliz koini bu. bu nedenle birleşik krallık'ta, şimdiden bu işlerle uğraşanların çoktan dikkatini çekmiş bir koin. türkiye'de 15 temmuz şehitleri koini'nin ortaya çıktığını düşünün, o tarz bir ilgiden bahsediyorum. diğer yandan, şimdilik tek satın alabileceğiniz yer olan cryptopia denen site yeni zelanda menşeili bir site. yani iş büyüdü, birleşik krallıktan geçti artık kraliçenin ülkelerine kadar erişti. * yakında bir çok borsaya girecekler, başvuruları yapıyorlar, sitelerinden de takip edebilirsiniz. bunlar işin yaygınlaşma kısmı. yaygınlaştıkça, bir aksilik olmazsa değeri de artacaktır zaten.

  electroneum ile ne yapılır?

  efendim bu koinin en güzel yönü, cep telefonunuzdan tutun herhangi bir bilgisayara kadar mining yapabilmeniz. yani cep telefonunuza indireceğiniz bir uygulama ile, telefonunuzdan bile mining yapabilecek koin biriktirebileceksiniz. güzel ve güvenli bir cüzdanı da var. şu anda bir hacker grubu tarafından inceleniyor ve güvenlik testlerinden geçiyor. mining dedim ama airdrop denen bir mevzu da olabilir yani size günlük belirli bir miktar gelecek.

  electroneum ne yapmak istiyor?

  bu koinin asıl amacı mobil dünya. evet bugüne kadar pek hedeflenmemiş olan akıllı telefon sektörünü hedefliyor. dünya üzerinde her geçen gün artarak giden 2 milyardan fazla akıllı telefon olduğunu, uygulamalarınınsa şimdilik android ve ios desteklediğini belirtelim.

  yani eğer amaçlarına ulaşabilip yaygınlaşabilirlerse, telefonunuzdaki bir uygulamadan, güvenli bir şekilde istediğiniz kişiye-uygulamaya anında, beklemeden ve ücretsiz bir şekilde bu koin ile ödeme yapabilecek ve alabileceksiniz. kredi kartıymış oymuş buymuş yok. whatsapp vb. uygulamalarında yapmak istediği buydu aslında ama şimdilik ortada bir şey yok. belli mi olur, bir gün electroneum ile çalışacaklarını belirtirler, işte o zaman şu anda 0.13 cent olan bu teknolojinin ne kadar edebileceğini siz düşünün.

  nasıl alırım?

  efendim öncelikle cryptopia denen borsadan ( internette araştırabilirsiniz çok büyük olmasa da gayet güvenilirdir) bir hesap açıyorsunuz. şimdilik yalnızca yeni zelanda bankalarından ödeme aldıkları için, bitcoin, litecoin gibi başka bir koin ile sisteme giriş yapabiliyoruz. yani olay binance borsasındaki gibi. bu arada günlük sabit 4000 usd gibi bir limiti var. o yüzden kimlik vb. göndermenize de gerek yok, direk alım satıma başlayabilirsiniz.

  satan herhangi bir borsa veya aracıdan bitcoin alabilirsiniz ki ben genelde direk bitcoin.com üzerinden alırım. btcturk, paribu vb sitelerden de alım yapabilirsiniz. komisyonları ve bitcoin fiyatını dikkate alarak hangisi işinize geliyorsa öyle alabilirsiniz.

  tek yapmanız gereken, satın almadan önce, cryptopia sitesinde (çoktan üye olduğunuzu ve giriş yaptığınızı varsayarak) sağ üst köşede kullanıcı isminizin yanında yer alan bitcoin simgesine tıklayıp "balance" linkini tıklamak. oradan search kısmına btc (bitcoin) yazıp karşınıza gelen yazılardan "action" kısmının altında yer alan içeri doğru giden yeşil oka ( deposit btc yazar ) ona tıklamak ve açılan sayfadan "deposit address" yazan bölümde yer alan "1asşfkasişfjsşfjş123şşjfasdf" gibi olan kodu kopyalamak.

  bitcoin satın alacağınız site, almadan önce size adres soracak, adres kısmına direk az önce kopyaladığınız uzun kodu yapıştırın ve artık ne kadarlık almak istiyorsanız o kadarlık bitcoin alın. aldığınız siteye ve onaylara göre belirli bir süre içerisinde bitcoininiz cryptopia hesabınıza geçmiş olacak ve market üzerinden etn/btc yazan kısıma tıklayarak alım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  o kısım oldukça kolay ama illa ona da yardım lazım derseniz şurada resimlerle anlatmışlar. yine de çok uğraşıpta yapamazsanız sorabilirsiniz. referans üzerinden üye olmayanlara yardım etmem bak. hahahah.

  işte bu kadar. yazdıklarım kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir. ben şimdilik küçük bir miktar aldım bekletiyorum. ilerleyen süreçte de tahminler doğrultusunda devam ederse alımlarıma devam edeceğim. bugün türkiye saati ile 15:00'te aktif olacak. (re-launch)

  `not:` ana bacı sövecek olan ergenler gelmeden belirteyim, referanslar linklidir, linkler de referanslıdır. * cryptopia'ya verdiğim linklerden birinden giriş yaparsanız, sitenin aldığı komisyonların %10'unu ben alacağım ki kuruşun da kuruşundan bahsediyoruz. amacım bu yazıyı okuyup gelenleri görebilmek hatta ilerde bu koin coşarsa küçükte olsa bir topluluk oluşturabilmek.

  edit: reddit'te daha çok koin release edilip düşeceğini söyleyenlerde var. o yüzden tekrar söylüyorum "yatırım tavsiyesi değildir". ama uzun vadede yine kaybetmezsiniz. az önce bir telefon operatörü ile anlaştıklarını duyurdular.

  edit2: reddit'te söylenenler doğru çıktı, fiyat düşüyor. alın bekleyin derim. çoktan aldıysanız da satmayın. yeni anlaşma ve gelişmelerle beraber orta ve uzun vadede bence kazandıracak. hodl.

  edit3: coinmarketcap'e göre şu anda 41. sırada. bu yazıyı yazdığım gün 1041. sırada idi. yazıyı yazdığım gece 250 satoshilerden alanlar şu anda ortada hiç bir şey yok iken bile yatırımlarını 1.5x yaptılar. şuan bile geç değil, kaybedersiniz üzülmeyeceğiniz küçük bir miktar alıp 2018'e kadar unutun gitsin derim.

  edit4: 16.12.2017 ilk gol geldi. belçikalı bir operatör ile anlaştıklarını duyurdular. facebook

  edit5: 21.12.2017 (bkz: #72973186)

  binance'da "henüz" satılmıyor ama linkimi soranlar oldu. buradan binance referanslı linkim ile kayıt olursanız çok sevinirim. üye alımı geçici olarak kapalı fakat binance launchpad'e (ref link) giriş yaparsanız hala üyelik alınabiliyor.

  edit6: 07.01.2018 hayırlı olsun, bugün itibariyle en az 2 katı kazandık.
78 entry daha