şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
5287 entry daha
 • edit: mesajlarınız için teşekkür ederim. hepsine cevap yazmaya çalisiyorum. herkesi ilgilendiren birkac tanesini buraya da koyuyorum. kolay takibi için başına(yeni) yaziyorum.

  bitcoinle ilgili eş, dosttan, yakın çevremden sorular duymaktaydım. temel soruları ve cevaplarını basit bir şekilde yazmaya çalıştım.

  -bitcoin nedir?
  -bitcoin wallet(cüzdan) nedir?
  -bitcoin nasıl üretilir, nasıl kazanılır?
  -(yeni)binance borsasindaki yatirimim istediğim fiyata geldi, nasıl türk lirasına cevirebilirim?
  -guvenilirligi nasıldır?
  -peki cloud mining ile senelik ne kadar coin üretilir?
  -bitcoinde sınır var diyorlar ama doğru mu?
  -ne kadar yatırım yapmalı?
  - bitcoin dışındaki coinlere yatırım yaparken nelere dikkat etmeli?
  -antivirus neden gerekli, şifrelerimi neden browsera kaydetmemeliyim?

  -bitcoin nedir?
  elektronik para birimidir. bilgisayar kodlarına ve algoritmalara dayanır. ancak gerçek paraya da şu özellikleriyle benzer.
  1)bu elektronik paraları kabul eden kurumlar/kişiler vardır.
  2)sanal veya fiziki bir hizmet alışverişinde kullanılabilir.
  3)diğer para birimlerine çevrilebilir.(usd, euro, pound, tl gibi)

  -bitcoin wallet(cüzdan) nedir?
  -bitcoin kullanıcıları paralarını sanal bir cüzdan uygulaması içinde tutmaktadırlar. ınternet üzerinde bütün kullanıcılar transactionları(işlem kayıtlarını) görebilirler. ancak sizin kimliğiniz gizli tutulur. cüzdan adresinin size ait olduğu ve içindeki para miktarının size ait olduğu bilgisi gizlidir. bütün işlemler şifreli protokoller aracılığıyla gönderimler(normal paradaki havale veya eft gibi düşünün) yapılarak kimliğiniz gizli tutulur.
  cüzdanlar çeşitli platformlardadır. windows, apple ios, linux, web sitelerinde, mobil uygulamalarda çalışanlar olduğu gibi bazıları birden fazla platformu destekler. email adresine doğrulama, usb belleğe yedekleme gibi ek önlemleri sunabilir.

  global olarak hizmet veren bütün cüzdanlarla ilgili yorumları bittrust sitesinde ve crytotocompare sitesinde inceleyebilirsiniz. crytocomparede filtreler uygulayarak daha detaylı görebiliyorsunuz.

  kendi kullandığım 2 tanesini örnek veriyorum. bu walletları alım yapma veya cloud mining yaptığınız coinleri taşımak için kullanabilirsiniz.

  en fazla kullanılanlardan biri blockchain cüzdan. borsalardan alım yapıp cüzdanınıza aktarabilirsiniz.

  coinbase cüzdan ile birden fazla çeşit coin(eth, bitcoin, litecoin) tutabilirsiniz. yatırım almış, kurumsal bir sistemdir. buradan üye olabilirsiniz. referansla 100$ alım yaptğınızda her iki tarafa 10$'lık bitcoin veriyor. coinbase maalesef türkiyeden alımları kapatmış durumda. yurtdışında ikamet ediyorsanız ya da vpn ile alım yapabilirsiniz.

  -bitcoin nasıl üretilir, nasıl kazanılır?
  1) bitcoin mining denilen işlemdir. görece uzmanlık gerektirir, zor bir süreçtir. bitcoini kendi donanımlarınızı(cpu dediğimiz işlemci) ve açık kaynak kodlu yazılımlarınızı kullanarak üretebilirsiniz.

  2)cloud mining yani bitcoin mining yapan firmalar vardır. adamin cpusunu, donanımını kiraliyorsunuz gibi düşünebilirsiniz. çok sayıda mining sitesi var ama bunları birçoğu dolandırıcı(scam) olabilir.

  cloud mining hizmetleri satan firmaları ve kontrat özelliklerini(fiyat, hız, coin tipleri, geri dönüş zamanı) cryptocompare sitesinde karşılaştılaştırabilirsiniz.

  hashflare ile bitcoin, etherium, zcash gibi paraları üretebilirsiniz. üretmek istediğiniz coine ve hıza göre paket satın alabiliyorsunuz.

  hali hazırda ben hashflare'de bitcoin üretim yapıyorum. bitcoin için 1000 gh/s yani 1 th/s altında yatırım yapmamanızı öneririm.
  hashflare özelinde bu entryde daha fazla bilgi vermeye çalıştım. hashflare burdan üye olabilirsiniz.

  genesis miningde ise hash gücünü alıp daha sonra hangisini üreteceğinize karar veriyorsunuz. bitcoin, ethereum, zcash, litecoin, dash, monero üretebilirsiniz. satın alma ekranında promosyon kodu abebs7 girerseniz %3 indirim veriyor.

  cloud mining için cüzdan daha sonraki bir işlemdir. ürettiğiniz paraları(atıyorum 2-3 ay sonra) çekeceğiniz yer, yukarıdaki gibi coinbase, wirex, blockchain gibi cüzdan servisleridir.

  3)halihazırda üretilmiş olan bitcoini cüzdanınızdan borsaya taşıyarak alt coinlere(ethereum, zcash, litecoin, dash, monero, vb) yatırım yapabilir, al sat yapabilirsiniz.

  dünya çapında bütün borsaları şuradan görebilirsiniz. farklılıkları olmakla beraber benzer şekillerde çalışıyorlar.

  binance, çin borsası register tıklayıp üye olabilirsiniz.
  binancede kredi kartıyla/debit cardla alım yapamıyorsunuz. paribu veya btcturk gibi sitelerden bitcoin alıp binanceye aktarabiliyorsunuz. bitcoininizi binance'ye gönderdikten sonra ilk iş kendi para birimi olan binance coin(bnb) almanızı tavsiye ederim. ilk etapta 1-2 tane yeterli. hesap(account )kısmında "using bnb to pay for fees" seçeneğini işaretleyerek komisyon oranlarını %50 oranına düşürebiliyorsunuz.

  bir diğer borsa cex.io. cex.ionun en önemli avantajı doğrudan kredi kartı/debit kartla bitcoin ve alt coinleri alabiliyorsunuz. dikkat etmeniz gereken bir konu var. üst kısımda "buy/sell" ve "trade" diye iki başlık var. bunlardan buy/sell yazanı kullanmayın. bunu kullanınaca size kendi sahip olduğu coinlerden satıyor. atıyorum 17.000$ iken burdan alırsanız 18.000$. trade'den alırsanız daha ucuz oluyor.

  türk borsaları btcturk ve paribu.

  -(yeni)binance borsasindaki yatirimim istediğim fiyata geldi, nasıl türk lirasına cevirebilirim?
  binanceden paribuya oradan da banka hesabına para cekebiliriz.

  binance'de funds > deposit withdrawals’a gelip örneğin bitcoin çekecekseniz, bitcoin satırında yer alan withdrawal’a tıklayip, amount kisminda gonderilecek bitcoin miktarını belirliyoruz.
  simdi adress kısmını doldurmalıyız. bu adresi bitcoin’i göndereceğiniz siteden aliyorsunuz. bizim örneğimizde paribu’dan btc işlemleri > bitcoin yatırma > yeni adres oluştur’u kullanarak adresimizi oluşturup binancedeki adress satırına yapıştırıyoruz. bir süre sonra binancetaki bütün bitcoinlerimiz paribu hesabımıza geçecek. paribu’dan türk lirası çekme menüsüyle gönderdiğiniz bitcoinlerin tl karşılığını banka hesabınıza gönderebilirsiniz.

  -bitcoinin guvenilirligi nasıldır?
  güvenirlik cloudu mining yapan firmanın, walleti tuttuğunuz firmanın, bitcoin aldığınız borsanın, servisin güvenirliğine bağlıdır.
  ek olarak bu işlemleri yaptığınız pclerde/cep telefonlarında antivirus yazılımlarının yüklü olmasını, tarayıcınıza bu sitelerin şifrelerini hatırlayayım mı diye sorduğunda kaydetmemenizi öneririm.

  -peki cloud mining ile senelik ne kadar coin üretilir?
  bitcoin mining calculator internette aratarak çeşitli hesap makineleri kullanarak hızınızı görebilirsiniz. ancak bitcoin mine edildikçe mine edilme hızı düşüyor. üretim matematiksel olarak exponensiyel azalıyor. yani çok azalıyor diyebiliriz. bu yüzden aslında aynı işlemciyle üretebileceğiniz coin miktarı da git gide azalıyor. internetteki en başarılı hesap makinesi bence budur. diğerleri azalmayı dikkate almayabiliyor. 4 kutucuk var zaten. örnek olarak hash rate 1000 ghz ve price 17000 dolar yazarak masraflar hariç geliri görebilirsiniz.

  -bitcoinde sınır var diyorlar ama doğru mu?
  şu anki verilere göre 2140 da 21 milyon olacak diye tahmin ediliyor.

  -ne kadar yatırım yapmalı?
  öncelikle halihazırda 2 tip inanış var.
  1)daha çok yükselecek, 100.000$ seviyelerine gelecek.
  2)bitcoinde bir balon var, çöküş olacak şeklinde.
  zaman içinde hangisinin doğru olduğunu göreceğiz. ancak evini arabasını satıp buna yatırmak çok mantıklı görülmüyor. kişisel olarak kaybetmekten üzülmeyeceğiniz miktarda alım/yatırım/cloud mining yapmanızı öneririm.

  tabi aslında her yatırımda olduğu gibi yatırımınızı sepet yapmanızda fayda var.
  sepet yapmak paranızı inandığınız/güvendiğiniz birkaç şeye yatırarak dalgalanmalardan etkilenmemek demektir. gerçek dünyadan örnek verirsek dövize yatırım yaparken 1000$ ve 1000 euro almak gibi düşebilirsiniz. yani bitcoin dışındaki alt coinlere de yatırım yapabilirsiniz.
  (bkz: ethereum)
  (bkz: zcash)
  (bkz: litcoin)
  (bkz: iota)
  (bkz: ripple)

  bence ethereum, zcash ve taze coin ripple için büyük potansiyel var. son olarak fiyatlarını da yazayım. ileride tarihe bir not olsun:
  14.12.2017 ethereum 692$, zcash 377$ ve ripple 0.48$

  -(yeni) bitcoin dışındaki coinlere yatırım yaparken nelere dikkat etmeliyim?
  bütün coinlerin toplam piyasa değerini ve fiyatını bu sayfada görebilirsiniz. piyasaya biraz daha bütüncül bakmanız için faydalıdır.
  herkes yatırım uzmanı olmayabilir, teknik analiz, median, fibonacci noktaları, altın oran nedir bilmeyebilirsiniz. ama en azından alım yapmayı düşündüğünüz coinlerin hikayelerini, teknolojilerini okumanızı öneririm. bitcoine göre nasıl avantajları/dezavantajları var? güvenlik yöntemleri, protokoller, transactionlar(coinlerin gidip gelme işlemleri) nasıl? yani biraz konuya çalışmak gerekiyor aslında.

  -(yeni) antivirus neden gerekli, şifrelerimi neden browsera kaydetmemeliyim?
  antivirüsle beraber firewall dediğimiz programları da kurmanızda fayda var. güvenliğinden emin olmadığınız herkesin kullandığı ortak wi-fi ağlarında(yani cafe, restaurant, işyeri) gibi her para işleminde olduğu gibi bitcoin işlemlerini yapmamanızda fayda var. burada temel kaygımız pcde/tablette/cep telefonunda tuttuğunuz kullanıcı adı, şifre, cüzdan veya borsalar tarafından size verilen keylerin(uzun bir şifre gibi düşenebilirsiniz) bunları kötüye kullanabilecek virüs programları ve/veya hackerların eline geçmemesi. basit yazmaya çalışıyorum ama bu kadar olabiliyor.

  2-3 saat kadar sürdü imla hataları için özür. saygılar.

  edit:cryptocompare, coinbase, yeni sorular, cex.io, binance

  yatırım tavsiyesi değildir.
11937 entry daha