şükela:  tümü | bugün
18 entry daha
 • tavsiye başlığı olmadığı için buraya yazam.
  özenip de hayvancılığa girecekseniz eğer;

  ben bu işle orta seviyede uğraşan, 70 kadar büyükbaş damızlık sığır işletmesine sahip bir bireyim. bu işe yeni başlayan, heveslenen, merak duyan o kadar kişi var ki naçizane bildiklerimi aktarmak isterim.

  bu işi sevmeniz gerekir nasıl?
  -hayvanların gübresini koklayınca eğer sizi mutlu ediyorsa yapabilirsiniz (ciddiyim)

  -hayvanların bakıcısının fark edemediği eksiklikleri sürüye uzaktan bakınca eksiği-fazlalığı fark edebilecek bi göz tecrübenizin olması gerekir (çok önemli! kâr ettirir)

  -ya benim köyde eniştem-dayım-amcam veya veteriner kankim var ya ben uğraşmayacam o anlıyor zaten ortak gireceğiz para benden emek ondan işine sakın ola girmeyin 2 sene dayanamaz batarsınız altın değerindeki hayvanınızı 3 kuruşa satar batarsınız.

  -benim için en önemlisi de şudur eğer bu işi 2. bir gelir için yapacaksanız teoriden pratiğe dökerken dikkat etmeniz gereken disiplin ve ihmalkar davranmamanız çünkü bir insan bir işi bilmeyebilir öğrenmeyeceği anlamına gelmez kiiii hayvancılıktan bahsediyoruz en ilkel meslek kolay öğrenilir korkacak bişey yok sadece özveri.

  hele şu dönemde hükümetin aptal politikaları ile mahvolan bu sektöre bu dönemde girmemizi ben vatani görevimiz olarak görüyorum.
8 entry daha