şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
  • entry’i girdiğim şu an itibariyle 7583 bilimsel atıf alarak dünya’da (evet yanlış okumadınız dünya diyorum) en çok atıf almış 100 bilim insanından biri olan değerli türk profesördür kendisi.
    burada yukarıdaki entrylerden birine cevap vermek mecburiyetini hissediyorum; prof. dr. ünvanı tıp doktoru olduğunu göstermez doktorasını başarıyla tamamlamış önce doktor sonra yard. doç. daha sonra doçent ve en sonunda profesör olmayı başarmış bir insan olduğunu gösterir.
    hakkındaki entryleri gördüğümde güzel ülkemizde bilmeden konuşmanın ne kadar kolay ve alışılagelmiş bir şey olduğunu tekrar anladım.
    an itibariyle yeditepe üniversitesi eczacılk fakültesi öğrencisi olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki ben de dahil olmak üzere kendisinden ders almış her öğrenciyi hayattan soğutacak kadar zorlamakla birlikte fitoterapi ve farmakognozi alanında dünyanın en donanımlı insanlarından biridir kendisi. baytop hocalarla birlikte türkiye’de farmakognozi ana bilim dalını kurmuş bilim insanlarından biridir ki azıcık akademiyle uğraşan insanlar takdir edecektir ki bir ana bilim dalını kurabilmek inanılmaz bir iştir. insanların farmakognoziyi ahmet marankinin yaptığı şarlatanlıkla karıştırıyor olması gerçekten üzücü çünkü aslında medikal olarak kullanılan ajanların %70’ine yakını direkt olarak doğal kaynaklardan elde edilmektedir( kalan %30’luk sentetik molekülün de neredeyse tamamı biyolojik kökenli moleküllerin laboratuvar ortamında modifikasyonu ile elde edilir. ) ve farmakognozi bitkilerin kimyasal,biyolojik ve biyokimyasal etkilerini inceleyerek eczacılık ve tıp bilimlerine ciddi katkısı olan bilimsel bir disiplindir. bir bitkinin ( daha doğru bir ifadeyle herhangi bir biyolojik ajanın ) doz, endikasyon ve kontraendikasyon araştırmak inanılmaz kritik bir iştir çünkü hata yaptığın anda milyonlarca insanın hayatını sonlandırabilirsin. kendisi haklı olarak biraz ego sahibi olmakla birlikte saygısını hiç kaybetmeyen ve tüm enerjisini bilime harcayan bir insan olarak da ayrıca saygımı kazanmıştır.
    yıllarca özel olarak davet edilip dünya’nın pek çok ülkesinde bizzat hükümetler tarafından ağırlanarak araştırma yapabilmiş bir bilim insanını böyle kolay küçümseyebiliyor oluşumuz toplumumuzun bilimsel olarak neden bu kadar geride kaldığının en güzel açıklamalarından biridir aslında çünkü bizim toplumumuzda başarı takdir edilmez başaran yerilir ki eleştirenin kendi vasıfsızlığı ortaya çıkmasın.