şükela:  tümü | bugün
172 entry daha
  • kendimi bildim bileli sporun içinde olan biriyim fakat ağır spor yapmak uzun vadede her zaman insan vücudunu zayıflatan bir eylemdir.

    yukarıda sporu bilen profesyonel sporcuların bunu yaşamadığı söylenmiş. fakat sakatlık dereceleri amatörden profesyonel seviyeye çıktıkça artar. çünkü profesyonel sporcular amatör sporculardan daha fazla vücutlarını zorlarlar. bu da özellikle tendonların zaman içinde zayıflamasına yol açar.

    mesela bir futbolcunun aşil tendonu hiçbir darbe yokken koşu sırasında bir anda kopabilir. bunun sebebi uzun süre yapılan profesyonel spor yüzünden tendonların artık zayıflamaya başlaması ve üzerine binen yükü kaldıramamasıdır.

    ağır sporun her türlüsü uzun vadede kaslara ve tendonlara zarar verir. insanın kas ve iskelet sistemi bu kadar ağır antrenmanları yapacak şekilde evrimleşmemiştir. bu yüzden ağır antrenmanlar sonrası kaslarda mikro yırtıklar oluşur ve bunun ağrısını çekeriz.

    mesela aynı şeyi bir çitada göremezsiniz. bir çita kaslarını ısıtmadan 100 km hızla koşabilir ve hiçbir sıkıntı yaşamaz. çünkü çita hızlı koşmak için evrimleşmiştir. ama bir insan kaslarını ısıtmadan son hızla koşarsa hamstringini sakatlar. çünkü aynı zamanda kaslarımızın boyu kemiklerimizin boyuna uygun değildir.
406 entry daha