şükela:  tümü | bugün
105 entry daha
  • açıkçası videodaki insanların hemen hepsiyle empati kurabiliyorum. gitmek istemek fikri maddi durumundan ve kültüründen bağımsız kolay bir şey değil. 35 yaşında ülkeyi terkeden bir insan arkada 35 yıllık bir hayat, o hayatın getirdiği bir sürü yatırımı, birikimi, insanı, hatırayı da bırakıyor. üstelik bunu başka bir ülkede en hafifiyle "göçmen", "expat" gibi sıfatlar almak için yapıyor. azınlık olmak, yabancı olmak, aranda bir kültür birliği olmayan insanlarla yaşamak da kolay şeyler değil. seninkisi gibi okullara gitmemiş, senin gibi bir çocukluk yaşamamış, seninkisi gibi ebeveynleri olmamış, anadilinde konuşmayan, adetlerini paylaşmayan insanların içinde yaşamak, onlara kendini kabul ettirmek can sıkıntısından ya da "rahat batmasından" kitlesel olarak yapılacak şeyler değil. bu ülkede yüzbinlerce, milyonlarca insan bunu göze alabiliyor.

    "ben o olaydan sonra karar verdim" de anlık bir şeyi, basit bir hoşnutsuzluğu değil bardağı taşıran son damlayı temsil ediyor.

    cinsel yöneliminden, siyasi tercihinden, mezhebinden, dininden ya da insanların birbirine karşı saygısızlığından, tahammülsüzlüğünden ya da ne bileyim trafik çilesinden bıkan insanı "hiç düzeltmeye çalışma hemen git zaten" diyip kaçmakla itham etmek saçma değil mi?
    vergisini vermiş, oyunu kullanmış, belki bir derneğe üye olmuş, gezi'de sokağa çıkmış, kendince inisiyatif almış...
    arkasında milyonlarca destekçisi olan bir devlete karşı örgütlü ya da örgütsüz azınlık bir insan topluluğu daha ne yapabilir? adına terör denmeyecek, insanların can veya mal kaybıyla sonuçlanmayacak ve sonunda umut olan bir mücadele şekli söyleyebiliyor musunuz? zira böyle bir mücadele lazım, çünkü mesela benim için karşıda kanını akıtmak, canını yakmak istediğim bir düşman yok. görüyoruz ki adına mücadele ya da direniş diyebileceğimiz şiddet içermeyen çabalar gibi demokratik eylemler de sonuç vermiyor. bu süreçte "ben burada dilediğim gibi yaşayamıyorum" diyen insanların diledikleri gibi yaşayabilecekleri bir yere gitmek istemeleri çok doğal değil mi? açıkçası ben videoda tam olarak bu anlatımları gördüm.
103 entry daha