şükela:  tümü | bugün
803 entry daha
  • düşünce yapımın evrilmesinde ve karakteristik bir hale bürünmesinde çok büyük etkiye sahip deha.

    kendisine büyük bir sevgi, saygı ve hayranlık duyuyorum. onu okumaya ve anlamak için çabalamaya başlamamın üzerinden 6 yıl geçti. freud'la beraber nietzsche ve schopenhauer'a da ilgi duymaya başlamıştım, freud hakkında kelam ederken birbirlerini tamamlayan bu düşünürleri de es geçmemek gerek.

    insanları gözlemleyerek elde ettiğim çıkarımlar çoğu kez bu değerli düşünürlere olan hayranlığımı ve güvenimi arttırdı ancak hiçbir zaman sorgulayıcılığımı sarsmadı. dogmatik olarak başladığım yolda gün geldi rasyonalist düşündüm sonraki güne hedonist uyandım. nihilizm çöllerinde yolumu bulmaya çalıştım, realist düşüncede hızımı alamadım. bir zaman geldi ki içinde bulunduğum paradigmada kendini iyicene güçlendirmiş sabit bir düşünce aşikarlaştı ve bununla beraber insanların davranışlarının altındaki dürtüleri neden-sonuç ilişkisi içerisinde akla uygun çıkarımlarla destekleyerek ortak bir temele oturtmayı başardım.

    fikirlerimin ortak noktada kesişmesiyle düşünce yapımın iskeleti ortaya çıktı. ham maddesini freudyen düşüncenin oluşturduğu bu iskeletin kolay kolay sarsılacağını zannetmiyorum.

    böylelikle ulu üstadı anıyorum. uzun yıllar yeryüzünde freud ve fikirleri konuşulacak ve birçok insanın aydınlanmasına vesile olacaktır.
479 entry daha