şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
  • nazi almanyası'nda zorla yapılan ötanazi programı. eylül 1939'dan ağustos 1941'e kadar yapılan çalışmalar, 1945 ve hatta ötesine de nazi rejiminin dağılana kadar gayri resmi olarak devam etti. t4 programı "ırk hijyeni"nin nazi partisi'nin politikasını geliştirdiği düşünülürse, alman halkından engelliler dahil "çürük ırk" elementlerinin "temizlenmesi" gerektiği inancı vardı. bu görüşe göre, ötenazi programı daha sonra avrupa yahudilerinin holokost'a karşı politikasında bir evrimi temsil etmektedir.
    ırksal hijyen fikirler nazi hareketine uzaktı. sosyal darwinizm fikirleri ve düşünceleri 20. yüzyılda tüm batı ülkelerinde yaygın olan öjeni hareketinin özellikle de amerika birleşik devletleri'nde güçlü, eğitimli insanlar arasında birçok taraftarı vardı. taşınan kalıtsal kusurların, sterilizasyon ve kalıtsal antisosyal davranış olduğu düşünülüyordu. bu düşünceler amerika birleşik devletleri, isveç, isviçre ve diğer ülkelerin hukukuna girmiştir. örneğin 1935 ve 1975 yılları arasında, 63.000 kişi isveç'te öjeni gerekçesiyle sterilize edilmiştir.
    nazi almanyası ıı. dünya savaşı'nda avrupa'yı işgale başlarken iyileşemeyecek durumdaki, sakat ve yaşlı hastaların ötanazi yöntemi ile öldürülmesi ve de krematoryumlarda yakılması için faaliyet göstermiştir. ss doktorları tarafından t4 raporu verilen kişiler, avusturya'daki 6 ayrı toplama kampında zoraki ötanazi ile öldürülmüştür.
1 entry daha