şükela:  tümü | bugün soru sor
9 entry daha
  • dünya fikirlerin artık internet üzerinden yayıldığı, açık açık bir şey söylenmeyerek zamanla insanların maddelere-kişilere bağımlı hale getirildiği, kitlelerin hiçbir şey düşünmeden önderlerinin peşinden melediği (bkz: melemek) çağdır. öyle bir hal almıştır ki internette gülmek için bir video açtığınızda bile alttan alta fikirler işlenmektedir, ekşi'de bir entry okuyayım derseniz yine amacı tamamen sizi yönlendirmek olan taraflı (burada taraftan kasıt bir fikre-insana-düşünceye körü körüne bağlanmak) entrylerleri karşınızda bulursunuz (nerde o eski tarafsız yazarlar), televizyon (ciddi ciddi televizyon izleyen kaldı mı ya?) açayım deseniz yandaş kanallar, muhalif olacağım diye saçmalayan kanallar peşinizi bırakmaz, dizi deseniz yine alttan alttan basarlar vatanı, milliyetçiliği, aşkı, sevişmeyi vb. film veya dizi derseniz zaten amerikan filmlerinin ve dizilerinin durumu malum.

    insanların hiçbir şeye tahammülü yok ayrıca bu çağda. kimsenin başkasına karşı hoşgörüsü, gerçek sevgisi yok. aile dışında genel olarak çıkar ilişkisine dayalı bağlar var her yerde. hazır bekliyorlar kavga çıkarmak için en küçük sebepte bile. korkuyorlar başlarına bir şey gelecek diye, kimse güvenle yaşamıyor.

    daha bunların üzerine birçok şey yazılabilir bu çağa dair. peki ne olacak bunların sonunda? gerçekten her şeyin eski saflığına döneceğine inanıyor muyuz? gerçekten hayatta güzel şeyler olduğuna inanıyor muyuz? gerçekten insanlar tembelliği bırakıp, başını telefondan-televizyondan bilumum saçma sapan teknolojik aletten kaldırıp dünyayı daha güzel bir yer yapmaya uğraşacak mı? yoksa hayat daha bombok bir yer haline mi gelecek? bilemiyorum altan
1 entry daha