şükela:  tümü | bugün soru sor
26 entry daha
  • yapılması halinde beraberinde toplum nezdinde bir çok eleştiriyi getirecek olan eylem.

    bir insanın hayat felsefesi "çalışmadan yaşamak" olmamalı, zaten öyle romantik bir dünya da yok, kimse senin ağzına ekmeği tıkamaz sen doy diye, ailen de bir süre yapar sonsuza kadar yapamaz. 80 bin lira gibi bir paraya da güvenilmez, bir kaç senede kül olur biter.

    önemli olan şey kan emici patronlara kölelik yapmadan mutlu olabileceğin bir işte çalışmak, bir şeyler üretmek. zaten buna çalışmak da denmez, eğer bağda bahçede çalışmaktan mutlu oluyorsan o beden yorgunluğu öyle tatlı gelir ki ofiste masa başında çalışmaya değişmezsin, parası da umurunda olmaz. ancak bu işin geri dönüşü olmadığını kabullenmek lazım, uzun süre çalışmamış tecrübe edinmemiş birine kimse nitelikli bir iş vermeye yanaşmaz sen ne kadar bu süre içinde kendini eğitmiş olsan bile.

    bence en iyisi yıllar içinde yok olmayacağını düşündüğün bir zanaat yeteneği edinmek ve bu işten para kazanmak. bu şekilde insan yaşamını sürdürebilir. günümüzde çoğu insan çok fazla mesleki yetenek gerektirmeyen hizmet sektörüne yöneliyor, özellikle küçük şehirlerde nitelikli bir zanaatkar bulmak çok zor, bu tür bir meslek de zamanla kıymete binebiliyor, piyasadaki arz-talep ekseninden dolayı.
382 entry daha