şükela:  tümü | bugün
8 entry daha
  • garip nasıl okuyacak adlı, ilkokul öğrencileri için yazdığı bir kitabı vardır. kitap özellikle doğu bölgelerimizde, okumanın zorluğunu ve değerini anlatması açısından oldukça etkileyicidir. aynı zamanda oradaki feodal düzen hakkında da bilgi veriyor.

    konusu:
    öğretmenliği yeni kazanmış ve bitlis’e atanan bir öğretmen, doğup büyüdüğü istanbul’da bir gün daha kalmak için uçakla diyarbakır'a oradan da karayolu ile bitlis'e geçmeye karar veriyor. yolda "garip" isimli bir çocukla tanışıyor. garip; eskiden kardeşi, annesi, babası ve dedesiyle bir obada yaşıyordu. bir gün babası ölüyor. bir süre sonra sonra obaya, yeni göreve başlamış olan vali gelip okul çağındaki bütün çocukları alıp okula götürüyor. ancak annesi valiyle konuşup kocasının öldüğünü bu yüzden çocuklarından birisini ona bırakması gerektiğini söylüyor. garip'in kardeşi annesi ile kalıyor, garip'te yatılı okula gidiyor.
    garip ve öğretmen dağdan, taştan, nehirden geçiyorlar. bitlis’e varıyorlar ve garip de öğretmenle birlikte okula başlayıp okumaya devam ediyor. ancak bir kaç çuval buğday karşılığı, ağanın hizmetine giren kardeşi zayıf bir çocuk olduğu için ölüyor. anası da yarım kalan hizmeti tamamlasın diye garip'i okulundan kaçırıyor. öğretmeni bir daha kendisinden haber alamıyor.
9 entry daha