şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çocukluğum, kuşum aklıma geldi.

  köyde yaşarken bir kış ayı... babam minik bi serçecik getirmişti. yolda bulduğunu, kurda kuşa yem olmasın diye bana getirdiğini söylemişti.
  mutluydum onu ilk gördüğümde; uçamayan kimsesiz bir kuş sonuçta, ben de çocuğum. bir çikolatanın verdiği mutluluğun çok fazlasıydı, hala aklımda o tat. sobanın yanında ısındık serçeyle, üşümüş cik cik ötüyor. annem gülüyor halime, kuşla olan muhabbetime. sanki oyuncak araba almış babam.

  akşam yatma vaktine kadar oynadım kuşumla, tabi köyde kafes falan yok. tahtadan yapmak için de ortam yok kar kış her yer. ben "nolcak ki beraber yatarız" diyorum annem babam biliyor tabi kuşu ezeceğimi. evimizin camları 2 katlıydı. en son ikna olup kuşu camın arasına koyduk ama benim yatağımın yanındaki camın tabii. benim kuşum çünkü. sabaha kadar camı gagalamıştı. uyuyamamıştım ama mutluydum.

  kuşa 2, 3 ay boyu öylece baktım. tahtadan kafes yaptık. üst tarafına tel örgü hehe. babam yem veriyordu, her sabah ben kendi yiyeceklerimi halleyimi falan veriyordum yemiyordu. köydeki tavuklara verdiğimiz buğdaylarla, çavdarlarla baharı getirmiştik. bayağı da gelişmişti yavrucum.

  baharda bir gün babam artık salıverelim dedi. 1 hafta küstüm babama, bırakmam serçemi diye. annem de biraz beni ve kuşumu savundu ama en sonunda ikna oldum. serçe de özgür olmalıydı. benim gibi dostları, arkadaşları olmalıydı.

  son gece kafesten alıp beraber uyumak istedim. camın arasında sabaha kadar gagalaştık, o gün de çok mutluydum. biraz da serçeme vedanın burukluğu.

  ertesi sabah köy işlerinden sonra babam "al dereye götür bırak uçsun gitsin" dedi, aldım serçemi indim dereye onu seve seve. çocuk aklım biraz dua ettim kuşum için.
  o an, derenin şırıltısı, titreyişim, sevgim aklımdadır hala.

  kontrol ettim etrafı; çocuğum ama biliyorum ki kedi, köpek kapabilir. ya uçamazsa. taş bile almiştım elime bir tehlike olur diye. ihtiyatlı çocuktum.

  yere bıraktım serçemi, hemen havalandı allahtan. tepemde çeyrek tur attı ve gitti. el sallamıştım ardından.

  iyisindir umarım :)
211 entry daha