şükela:  tümü | bugün soru sor
 • utanç kaynağı bir veri.

  atatürk’ün hatay’ın anavatana katılması için bölgeye suriye’den arap göçünü engelleme ve türk kültürünü koruma çabasından, bu yaşadığımız duruma gelebilmek... nereden nereye? gurur duyabilirsiniz eserinizle.

  --- spoiler ---
  türkiye'ye gelen suriyeliler'in yaklaşık 1.5 milyonu sınır kentleri; hatay, gaziantep, kilis, şanlıurfa ve mardin'i tercih etti. afad verilerine göre türkiye, suriyeli sığınmacılar için şu ana kadar 25 milyar doları aşkın para harcadı.

  ülkelerindeki çatışmaların başlamasıyla birlikte 2012'den itibaren 3 milyon 424 bin 237 suriyeli, göç ederek türkiye'ye geldi. türkiye'ye gelen suriyeliler'in yaklaşık 1.5 milyonu sınır kentleri; hatay, gaziantep, kilis, şanlıurfa ve mardin'i tercih etti.

  türkiye nüfusunun yüzde 4.29'una denk gelen suriyeliler'in sayısı, sınır kentlerinden kilis'te türk vatandaşların nüfusunu geçti.

  hatay'da nüfusun yüzde 29, şanlıurfa'da yüzde 23, gaziantep'te yüzde 17 ve mardin'de ise yüzde 11'ini oluşturdu. 57 sığınmacının barındığı bayburt, suriyeliler'in en az tercih ettiği kent oldu.
  --- spoiler ---
7 entry daha