şükela:  tümü | bugün soru sor
5 entry daha
 • en büyük sorunlarından biri, çok büyük bir proje olması.*

  akdeniz havzasında yaşanacak büyük değişimlerden dolayı büyük bir konsorsiyum kurulmak zorunda;

  ana baraj bendinin ispanya-fas arasında yer almasından dolayı, bu iki ülkenin mutlak desteği gerekli.

  çanakkale boğazına da bir baraj yapılması gerektiği için türkiye'nin desteği gerekli.

  suveyş kanalının değiştirilerek kanal-baraj formuna sokulması gerektiği için mısır'ın desteği gerekli.

  bu ülkelerin kesin desteğinin gerektiği bir projede her ülke daha fazla taviz elde etmek için sürekli nazlanacaklardır.

  ayrıca akdeniz havzasının haritası baştan aşağı değişeceği için akdenize kıyısı olan ülkelerin de desteğini almanız gerekir. ki bu durum da, bu bölgede yer alan türkiye-yunanistan adalar ve kıta sağanlığı sorununun, israil-filistin toprak sorununun, ispanya ile bask-katalan mücadelesinin ve havzadaki başka sorunların boyut değiştirmesi ve başka noktalara evrilmesi demek. tarihte bundan daha azı için dahi savaşlar çıktı.

  akdeniz'de donanması olan ülkelerin donanmalarını yeniden yapılandırmaları gerekir. bu ülkelerin bu duruma itiraz etmemeleri gerekir.

  ayrıca akdeniz'i küçülterek bu donanmaların oyun alanını çok küçültüyorsunuz. orduların birbirlerine bu kadar yaklaştırılmaları her zaman tehlikelidir. yeni akdeniz üzerinde bir hakimiyet çatışması yaşanabilir.

  ayrıca siyasal olarak avrupa ile afrika'nın birbirine yaklaşmasından dolayı, bu iki kıtada da asgari bir destek sağlamanız gerekir. avrupa birliği projesinden bile daha büyük olabilecek bir proje bu. imparatorluklar çağı sona erdi. artık hiçbir siyasal güç tek başına akdeniz'e hakim değil, çevresi ufak ufak ulus-devletler ile dolu. bu da çok fazla çatlak ses demek.

  ayrıca afrika'da yatırımları olan çin, abd gibi devletlerin de en azından itiraz etmemesi gerekir.

  bunun dışında, her ne kadar barışçıl bir proje de olsa, yaratıcısı herman sörgel de bir kitabında hitler'den bir alıntı yaptığı için, proje karşıtlarının "nazi lebensraum* projesi inşa ediliyor" olarak karalama propogandalarını aşabilmesi gerekiyor. "avrupalı emperyalistlerin afrikayı işgal planı" olarak bile yorumlanacak tepkileri aşabilmesi gerekiyor.

  afrika ile yakınlaşan avrupa'nın, bu projenin tetikleyeceği dev bir afrikalı göç dalgasını nasıl kontrol edeceği düşünülmeli. sadece suriye'den yaşanan göçler bile avrupa'nın siyasal görünümünü değiştirdi, aşırı sağı güçlendirdi. bu proje ile avrupa'nın kapılarını tek bir ülkeye değil, tüm afrika'ya açıyorsunuz.

  ayrıca projenin, dünya denizlerini bir miktar yükselteceği için dünya'da kıyıda limanı olan şehir sahibi ülkelerin muhalefetini aşabilmesi gerekiyor.

  bölgedeki doğal hayatı tümden değiştireceğinden çevrecilerin muhalefetini aşabilmesi gerekiyor.

  bu çapta bir projenin uluslararası dev finansmanının çözülmesi, çok uzun vadeli olacak bu finansmanın dünya'daki siyasal ve ekonomik krizlerden nasıl etkileneceğinin çözülmesi gerekiyor.

  avrupa'ya muazzam ölçüde bir enerji sağlanacağı için, avrupa'ya doğalgaz üzerinden enerji sağlayan rusya gibi ülkelerin de muhalefeti bir şekilde aşılmalı.

  bunlar sadece şimdilik aklıma gelen, her biri tek başına projeyi engelleyebilecek potansiyel problemler.

  kısaca, baraj bendini değil ama sonrasındaki toplumsal yapıyı inşa edebilmek için fazla büyük olan proje.