şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
20081 entry daha
 • kripto para dünyasında sık kullanılan kısaltmaların anlamları;

  hodl; en sık kullanılanı budur:) "hodl" veya "hodling", ingilizcede "holding" (tutmak) kelimesinin yanlış yazımından ortaya çıkmış. satın alınan kripto paranın sürekli düşmesine rağmen, o paranın bir gün sert şekilde yükseleceğine olan inancı ifade ediyor.

  "hodl" ilk kez 2013 yılında bir forum sayfasında yazılan bir mesajla hızla kabul görerek, kripto para dünyasında yayılmaya başladı. o günlerde hızla değer kaybeden bitcoin'i herkes satarken forum sayfasında konu açan bir kişi "i am holding" yerine "i am hodling" başlığını kullanmış ve sahip olduğu bitcoin'leri satmayacağını söylemişti. mesajın atıldığı aralık 2013'te bitcoin kasım ayında gördüğü 1124 dolar zirvesinden, 408 dolara kadar gerilemişti.

  fomo: ingilizcede "fear of missing out" ifadesinin baş harflerinden oluşan bu kısaltma "fırsatı kaçırma korkusu" anlamına geliyor. hızla yükselen bir kripto parada yüksek fiyattayken alım yapanları ifade ediyor.

  whale (balina): balina anlamına gelen bu kelime oldukça sık kullanılıyor. kripto para dünyasında bir paranın seyrini değiştirebilecek, spekülasyon yapabilecek büyük sermaye sahipleri için kullanılıyor. piyasaya giren balinalar sahip oldukları milyon dolarlık hatta milyar dolarlık sermayeleri ile fiyatları hızlı bir şekilde aşağı veya yukarı yönde değiştirebiliyor.

  to the moon: satın alınan kripto paranın düşük seviyelerde işlem görmesine karşın hızla yükseleceğine inanılarak söylenen bir slogan niteliğinde olup "aya çıkacak" anlamına geliyor.

  fud: ingilizcede fear, uncertainty, and doubt kelimelerinin baş harflerinden oluşan bu kısaltma türkçede korku, belirsizlik ve şüphe anlamına geliyor. satın alınan kripto paranın sert şekilde düşmesine karşın o paraya güvenmeye devam eden ancak bir yandan da korku, belirsizlik ve şüphe içerisinde bulunan yatırımcılar için kullanılıyor.

  pump: fiyatta keskin ve hızlı yükseliş

  dump: fiyatta keskin ve hızlı düşüş

  rekt: kripto parada ciddi şekilde zararda olan kişileri ifade ediyor.

  ath (all time high): tüm zamanların en yüksek seviyesi anlamına geliyor.

  moad: devasa düşüş

  dyor: bir coin hakkında araştırma yapmak

  ico: bir coin için fon toplanmak amacıyla yapılan halka arz

  satoshi (sats): alt coinlerden birinin bitcoin cinsinden fiyatı

  token (jeton): ico için yatırımcıya verilen hisse payı

  wallet: kripto para cüzdanı.

  blockchain: kripto parada tüm işlemlerin dökümü

  choyna: çinliler

  addy: kripto para adresi
12379 entry daha