şükela:  tümü | bugün
 • aptal insanlar günümüz dünyasında her yerde karşımıza çıkıyor. peki nedir bu aptal insanların özellikleri?

  dünyamız, çok çeşitli zeka düzeylerine sahip her çeşit insan tarafından doldurulmaktadır. elbette, hemen hemen herkes zeki olduklarını düşünecek ve kendi zekamızı doğru bir şekilde değerlendirmek zor olabilir. ne de olsa, düşüncelerimiz her zaman kendi başımıza akıllıca geliyor, değil mi?

  ve istihbarat çok önemlidir. özellikle profesyonel bir bağlamda akıllı ve çevik bir zihin en iyi değeriniz olabilir. ancak daha az akıllı olan insanlar genellikle onları aptal gibi gösteren birtakım alışkanlıklara sahiptirler ve bir takım koşullarda oldukça felakete neden olabilirler.

  bunlar akıllı ve aptal insanlar arasındaki beş temel farklılıktır.

  1. aptal insanlar başkalarını kendi hatalarından dolayı suçlar.

  çok dikkat çekici, profesyonelce olmayan ve akıllı bir insanın asla yapmayacağı bir şey. başkalarına hatalarınızı sürekli olarak vermeye kalkarsanız, herkese barakada en keskin araç olamayacağınızı gösterin.

  aptal insanlar, hatalarından sorumluluk almayı sevmez. kendine acıma içinde daldıkları ya da yalnızca suçlu oyunu oynamak için doğrudan tercih ettikleri.

  en çok satan “duygusal zeka 2.0” ın yazarı travis bradberry, bu davranışın gerçekte nasıl söylendiğini biliyor.

  bradbury, “sorumlu olmak için asla iyi bir fikir değil, hesap verebilir olun”, “ınc.” ıçin konuk katkılarda bulunmak, herhangi bir rolü varsa – ne kadar küçük olursa olsun – yanlış olan her ne varsa, kendi sorumluluğunuzdaydı. “parmaklara işaret etmeye başlayıncaya kadar insanların sizi kendi eylemleri için hesap verme sorumluluğu olmayan biri olarak görmeye başladıkları an.”

  akıllı insanlar, her hatanın bir dahaki sefere daha iyi sonuç vermeyi öğrenmek için bir şans olduğunu da biliyorlar. michigan eyalet üniversitesi’nden jason s. moser tarafından yapılan bir nörolojik çalışma, akıllı insanların beyinlerinin aslında hatalara farklı tepkiler verdiğini göstermiştir.

  2. aptal insanlar her zaman haklı olmak zorunda

  çatışma halindeyken akıllı insanlar diğer kişiyle empati kurmak ve argümanlarını anlamak için daha kolay bir zamana sahiptir. ayrıca, bu argümanları kendi düşünce zincirine entegre edebiliyorlar ve buna göre görüşlerini yeniden düşünüyorlar.

  istihbaratın kesin bir işareti, şeyleri farklı bir bakış açısına bakma ve anlama yeteneğidir ve akıllı insanlar yeni bilgilere ve değişen parametrelere karşı açık fikirlidirler.

  öte yandan aptal insanlar, kendilerine karşı getirilen herhangi bir geçerli argüman ne olursa olsun, sonsuza dek tartışmaya devam edecek ve konumlarından hiç şüphelenmeyeceklerdir. bu aynı zamanda, diğer kişinin daha akıllı ve yetkili olup olmadığını fark etmeyeceği anlamına gelir.

  bu fazla öngörüye dunning-kruger etkisi denir. başkalarının yetkinliğini hafife alırken, daha az yetenekli insanı kendi becerilerini aşırı tahmin ettiren bilişsel önyargıdır.

  terim 1999’da david dunning ve justin kruger’in yayınlarında ortaya çıktı. psikologlar daha önceki çalışmalarda, okuduğunu anlama, satranç oynamak ya da araba sürmek gibi alanlarda cehaletin, bilgiden çok daha fazla güven duygusu yarattığını fark etmişti.

  cornell üniversitesi’nden bu etki üzerine daha fazla deney yaptıklarını ve daha az yetenekli insanın kendi becerilerini aşırı derecede tahmin etmediklerini, başkalarının becerilerinin ne zaman üstün olduğunu tanımadıklarını gösterdiler.

  dunning şunları yazıyor: “eğer beceriksizseniz, beceriksiz olduğunuzu bilmiyorsunuz. … doğru bir cevap üretmek için gereken beceriler tam olarak doğru cevabın ne olduğunu tanımak için gereken beceriler.”

  tabii ki bu, akıllı insanlar her zaman herkesin haklı olduğunu düşündüğü anlamına gelmez. ancak dikkatli dinlerler ve kararlarını vermeden önce bütün argümanları düşünürler.

  3. aptal insanların çatışmalara öfke ve saldırganlıkla tepki vermeleri

  belli ki en akıllı insanlar bile zaman zaman gerçekten kızabilirler. ancak daha az akıllı insanlar için, işler yoluna girmediğinde bu devam eden bir tepki. bir durumu istedikleri kadar kontrol etmedikleri düşüncesinde, konumlarını güvence altına almak için öfke ve saldırgan davranışlar kullanmaya meyillidirler.

  michigan üniversitesi araştırmacıları, 22 yıldan beri ebeveynleri ve çocuklarıyla birlikte 600 katılımcıyla ilgili bir araştırma yaptı. agresif davranış ile düşük ıq skoru arasında belirgin bir korelasyon bulmuşlardır.

  araştırmacılar, ayrıntılı açıklamasında şunları yazdı: “düşük istihbarat, agresif tepkilerin öğrenilmesini daha erken yaşlarda daha olası hale getiriyor ve bu saldırgan davranış, entelektüel gelişimi daha da zorlaştırıyor.”

  4. aptal insanlar diğer insanların ihtiyaç ve duygularını görmezden gelir

  akıllı insanlar başkalarıyla empati kurmak için çok iyi eğilimlidirler. bu, bir başkasının bakış açısını anlamalarını kolaylaştırır.

  texas tech üniversitesi’nden russel james, binlerce amerikalıyla temsili bir araştırma yürüttü ve yüksek bir ıq’lu kişilerin, karşılığında bir şey beklemeden daha fazla eğilimli olduklarını öğrendi. sonuçta akıllı bir kişi başkalarının ihtiyaçlarını değerlendirmekte daha iyi ve onlara yardım etmek istemektedir.

  “bilişsel yeteneği daha yüksek olan insanlar, uzaktaki diğer insanların ihtiyaçlarını daha iyi anlayabilir ve yerine getirebilir.”

  daha az akıllı olan insanlar, insanların yaptıklarından farklı düşünebileceğini ve bu nedenle onlarla aynı fikirde olmayacağını düşünmek için zorlanırlar. ayrıca karşılığında bir iyilik beklemeden birisi için bir şeyler yapmak konsepti onlardan daha yabancıdır.

  herkes defalarca bencildir, tamamen normal ve insandır. ancak, kendi hedeflerimizi takip etme ihtiyacı ile başkalarının duygularını dikkate almak arasındaki dengeyi korumamız önemlidir.

  5. aptal insanlar herkesten daha iyi olduklarını düşünür.

  akıllı insanlar motive etmeye ve başkalarına yardım etmeye çalışırlar. bunu yapıyorlar çünkü gölgesiz kalmasından korkmuyorlar. sağlıklı bir seviyeye sahiptirler ve kendi yeterliliklerini doğru bir şekilde değerlendirecek kadar akıllıdırlar.

  aptal insanların kendilerini daha iyi görünmeleri için başkalarını rahatsız etme eğilimindedirler. kendilerine herkesten daha üstündürler ve her zaman hızlı karar verirler. önyargı çok fazla bir istihbarat işareti değildir.

  “psikolojik bilim” tarafından yayınlanan kanadalı bir araştırmada, ontario brock üniversitesi‘nden iki bilim adamı “düşük ıq’lu insanların sert cezalardan daha çok homofobik ve ırkçı olma ihtimali daha yüksek olma eğilimi gösterdiklerini” ortaya koydu.

  birçok biyolog, insanın işbirliği yapma kabiliyetinin bizim genel gelişimimize katkıda bulunduğuna inanıyor. bu, istihbaratın en önemli belirtecinin başkalarıyla çalışmakta iyi olduğu anlamına gelebilir.

  kaynak: www.goggle.com