şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
 • yıldız gemisi 2011: bugün bambi konusunu yeniden düşündüm. konu muydu diye de düşündüm, ortada bir konu yoktu, konu yapmaya karar verdim. geldim ve bu düzeltmeyi yapıyorum. aşağıdaki bambi entrisine dair düşünce halkın yüzde 39'unu kötü etkileyebilir. bambi disney'in 1942 tarihli bir animasyonudur ve çok candan bir karakterdir. fakat türk insanının bir süre sonra sikmeye kalkışma ya da kuyusunu kazma esasına dayalı dostluk algısı, bambi'nin ideal dostluğu modelleyen paylaşımcı dostluk kavramıyla pekişmez. bambi aşağıdakine benzer düşüncerle eşleştirilmemeli, bu çağrışımların önüne geçilmeli, dostane bir bambi algısı temin edilmelidir; zira gerçekleşmesi muhtemel bir hayal kurgusu yaratabilir. türk entelijayansının değerli yorumcularından birinin deyimiyle (bkz: sikinti var)

  eski entry:

  bir "yavru ceylan"dır bambi, bambi'yi tanımayan insan sayısı, abd'de new york'u bilmeyen insan sayısıyla doğru orantılıdır. ama bizim anladığımız anlamda bir âhu ceylan mıdır, onu bilmiyorum, ama pek sanmıyorum.

  kitabın popüler olduğu zamanlarda "şişme bambi"ler, bambi çizgi filmleri ve çıkartmaları da moda olmuştu... bu zaten tarihte 10 yılda bir tekerrür etmiştir. kitabı çıkar, çantası çıkar, yeni çizgi filmi, dizisi çıkar. hatta bizim dönemde nasıl olduysa şişme bambi bile çıkarmışlardı. bizzat hatırladığım şu ki, şişme bambi'yi şişirmek bayaa uzun zamanımı alırdı. sonra komşunun çocuğu gelir, "oyniycam, mıynıycam mannane" diye ağlar, oynarken de ne bok yapıyorsa havasını indirirdi, döwünce de biz suçlu oluyorduk. bir bambi şişirmek için bu çocuk ne kadar nefes harcıyor, bunu düşünen, soran yok; daha çabuk şişsin diye şişmanlayıp, bol göbekli adam olmak istiyordum be, onlar daha çok hava biriktiyor diye.

  bazen de öküz gibi adamlar bile bambi oyuncağını elinden alır, "lan güzeldi, bambi değ mi, bizim zamanımızda da vardı ha" derken tıpasını çıkartır, ordaki havayı senin suratına falan fıslatır, biraz kendi suratına tutar, sonra bomboş bambi'yi sana geri verirdi. daltarak.

  ayrıca sandığım kadarıyla bu şişme bambi'lerden, en çok, hayatının uzun bir süreci kamuflaj içinde geçen türk askeri faydalanmıştır. hani ormanda doğal kamuflajlı şişme bambi'yi alıp bir kenarda yumulsan, iki taraf da kamuflajlı olduğundan, kimse fark etmez diye, ama bilmiyorum, bana duyum geldi, bunlar gerçek arkadaşlar, yapan varmış, ondan, yoksa kimseyi töhmet altında şeyapmıyoruz burda. tabii bambi çok sevimli bir hayvandır.

  final:
  final minal yok, bok gibi oldu bu entri bi ara yine düzeltiym bu ne lan böyle, di mi? tam mallık oldu bu sefer. hepimiz bandi'yiz, küresel nouma.
131 entry daha