şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
 • tonya harding'in hayat hikayesini ve nancy kerrigan skandalını göz önünde bulundurunca bu kadar eğlenceli bir film olmasını beklemiyordum. margot robbie gerçekten ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu gösteriyor ve sebastian stan (kendisini çok sevmem normalde) de role cuk oturmuş. paul walter hauser da bence shawn rolüyle bahsedilmeyi hak ediyor. ancak bence filmin asıl yıldızı allison janney. filmi izledikten sonra bu rol ile aldığı ve alacağı her ödülü dibine kadar hak ettiğini göreceksiniz. oscar'ın ne kadar dandik, akademinin ne kadar leş ve ikiyüzlü olduğunu hepimiz biliyoruz ama bir oscar alamazsa bu sene, rezalettir.

  izlemesi çok zevkli, su gibi akan bir film. filmin röportaj bazlı işlenmiş olması ve yer yer fourth wallu yıkması onu diğer biopiclerden ayıran özelliklerden ve bence hoş bir dokunuş olmuş. ayrıca gayet güzel bir soundtracki var.

  ancak uyarı koyalım, bol bol şiddet var (zaten tonya hakkında biraz fikir sahibi olanlar hayatının ne kadar şiddet dolu geçtiğini az çok bilir).

  --- spoiler ---

  filmdeki favori noktalarımdan biri tonya'nın suç kendinde iken bile suçu başkalarına atmaya çalıştığını (bu sadece nancy konusunda değil, genel olarak, competition öncesi içki vs içip formunu kaybetmesi dahil bir çok şeyde) göstermesi, karakterleri zorla sempatik kılma arayışında olmaması ve hikayeyi anlatırken karakterlerin (jeff ve tonya ve bazen de annesi) birbirlerini yalanlaması.

  --- spoiler ---

  tonya kesinlikle iyi veya özenilecek biri değil. ama yaşadığı onca fiziksel ve psikolojik şiddeti, çektiği sıkıntıları vs görmek, bunlarla mücadele edip triple axel'a kadar gelmesini izlemek önemliydi bence. zaten film hiçbir zaman tonya'yı iyi göstermeye, onu haklı çıkarmaya çalışmıyor. sadece hayatını, çektiği çileleri, yaptığı hataları ortaya koyuyor. bunu yaparken de, coping mechanism olarak komediyi kullanıyor.
93 entry daha