şükela:  tümü | bugün
20083 entry daha
  • dünya’dan 400 km uzakta metal bir kutunun içinde (bkz: uluslararası uzay istasyonu) sıkışıp kalmış olmanın ve çalışır durumda bir tuvalet olmamasının ne kadar korkunç bir şey olduğunu hayal edin. vakumlu bir idrar kavanozunu var çok sayıda tüp, pompa ve kablo bağlanmış. neden mi? çünkü idrarın içindeki suya ihtiyaçları var.

    buradaki pompalar tıpkı yutak gibi çalışıyor, sistemdeki sıvıyı sıkıp itiyormuş. idrar tüplerden geçerek fırın büyüklüğündeki bir silindire girdiğinde buradaki vakumlu pompa içerideki havayı emerek basıncı ve böylece sıvının kaynama noktasını düşürüyor. yani hiç ısı uygulamadan su ayrıştırılmış oluyor.

    bu damıtma yöntemiyle yapılan ayrıştırmada bir tarafta saf su, diğer tarafta da yoğun bir tuzlu atık ortaya çıkıyor. suyu astronotlar içiyor, atık ise işe yaramaz kapsüllere konularak dünya atmosferine girdiğinde yanarak yok oluyor.

    yani sevgilinizle birlikte gece gökyüzünü izlerken, “aaa aşkım yıldız kaydı, dilek tutalım” romantizmini yaşarken dikkat edin. bir astronot dışkısına bakıyor olabilirsiniz.

    kaynak
3139 entry daha