şükela:  tümü | bugün
199 entry daha
 • bir arkadaşımla 4 gece 5 gün kaldığım şehir. hiç bilgisi olmayan, yurtdışına çıkmamış arkadaşlar için ayrıntılı ne yapıldığını sizlere anlatacağım. ben işi en temelinden aktaracağım zira nereye gitmeli etmeli tavsiyesi zaten mevcut. başlayalım o zaman.

  ilk önce "abi ben daha önce yurtdışına gitmedim, ne yapacağım bilmiyorum" diyenler için anlatayım.

  kimlik ile gitmek isteyen önce uçak boarding kartını alıp, ardından yurtdışı çıkış pulu alacaksınız (pasaport içinde aynısı geçerli). ardından pasaport kontrolüne gidip kimlik ile çıkışını onaylatacak ve bir kağıt alacaksınız (pasaport için yine aynı noktada onaylatabilirsiniz). bu onayın ardından gidip uçağınızın kalkış saatini bekleyebilirsiniz.

  uçak indikten sonra havaalanının yurtdışı girişine ip gibi diziliyorsunuz. daha sonra pasaport kontrol sırasına giriyorsunuz ve beklemeye başlıyorsunuz. bu esnada sıra size geldiği zaman ingilizceniz bile sizi kurtarmıyor. kimlik ile geldiyseniz kimliği gösterdiğinizde size doldurmanız için bir kağıt veriliyor ve yandaki sıraya geçmeniz isteniyor (pasaportla geldiyseniz ilk giriş ise sizi o sıraya yinede alıyorlar). hepsi kadın polis ve insan gerçekten hayret ediyor.

  kimlik için size verilen kağıtta isim, doğum tarihi, uçağınızın geldiği uçuş kodu, pasaport numarası (kimlik numaranız), imza gibi basit bilgiler var ve iki nüshada dolacak (pasaport için buna gerek yok). bu işlemin ardından sıra size geldiğinde içeri giriyor ve sorguya alınıyorsunuz.

  ben kız arkadaşımla olduğum için basit sorular sordular. görevli az çok türkçe kelimeler biliyor ve dil bilmiyorsanız yardımcı oluyor size. mutlaka dönüş biletiniz, kalacağınız otelin bilgileri ve çıktıları yanınızda olsun. bir kişiyi geri çevirdiler o da ne dönüş bileti vardı ne de kalacak yeri. kimseden medet ummayın orda türk türk'e yardım etmiyor acı bir gerçek bu. erkek arkadaşlarınızla gidiyorsanız yine geçersiniz ama bilet ve rezervasyon önemli.

  bu işlemlerin ardından onayınızı veriyorlar ve tekrar ilk polis kontrol noktasına gidip gülümseyerek ülkeye giriş izninizi alıyorsunuz (kimlik girişi için sizlere onaylı kağıdın bir yüzünü veriyorlar ve bu kağıdı mutlaka saklayın).

  bütün bunları atlattıysanız tebrikler tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz. eklemek istediğim anektodlar şunlar;

  - havaalanı içerisinde bulunan döviz yerinde ihtiyacınız kadar para bozdurun. tavsiyem türkiye'de dolar ve euro yaparak gidip bozmanız olur.

  - para bozdurduğunuz yerde 1 aylık lifecell alın. içerisinde dakika ve internet var. gayet uygun fiyata alabilirsiniz. tutarı hatırlamıyorum ama 10 15 tl arasında değişiyor.

  - gerçekten uber ucuz ve ülke genel anlamda bize göre ucuz. aldığınız hatla uber çağırın ve istediğiniz yere gidin. taksi yerine uber kullanırsanız tl kuruna göre az para ödeyerek istediğiniz her yere rahatça gidersiniz.

  - nacizane tavsiyem şehir merkezine yakın bir otel bulmanız olur. booking bunun için ideal diyebilirim. biz ev kiraladık ama çok memnun kalmadık (booking için referanslı link kullanıp %10 iade alın. isteyene linkimi de atarım)

  - lviv'de gerçekten çok türk var. her gün mutlaka 2 3 türk gördük. hiç denk gelmedim diyenler var ondan yazayım dedim.

  - son olarak aldığınız ne varsa fişini saklayın. bize lazım olmadı ama bazı havaalanlarında kontrol edebilirler. işin tuhafı biz 10 şişe içki sokabilirdik çünkü kontrol eden bir yer yoktu sabiha'da. siz yine sınırları geçmeyin tabi.

  aktaracaklarım bu kadar. yer tavsiyesi vermiyorum çünkü doluyla internette yer tavsiyeleri var. yardımcı olduysam ne mutlu bana. lviv güzel şehir ve tadını çıkarın. ama kışın gitmeyin tavsiye etmiyorum. nedeni ise malum, çok soğuk ehehe.

  edit: eklemedim ama kimlik girişi sadece çipli kimlik ile olabiliyor. yine bu işten anlamayan varsa eski kimlikle girmeye çalışmasın.

  edit 2: uçağa biniş için boarding kartı nedir derseniz check in sırasında size havayolu tarafından verilen bilettir. karışıklık olmasın cümlemde.

  edit: devrik cümle kullanmamdan dolayı yazı ve anlatımı eleştirenler olmuş. burda amacım tamamen gidecek kişilere yardımcı olmaktı. aktardığımın anlaşılmaz olduğunu düşünmüyorum. birde insan gerçekten hayret ediyor lafı da anlayana artık.
216 entry daha