şükela:  tümü | bugün
17 entry daha
  • ruzi nazar 1917 yılında sovyet özbekistan’ında doğmuştur. ikinci dünya savaşında ilk olarak kızıl ordu’ya katılır. ancak esir düşünce, nazilerin tarafına geçerek türkistan lejyonlarının eğitimini üstlenir. almanya savaşı kaybedince nazizm’den etkilenen antikomünist, türkçü düşünceleri ve ajanlık tecrübesi abd tarafından kullanılabilir görüldüğü için amerika’ya getirilmiş, nazar cıa için çalışmaya başlamıştır.

    1950’li yıllarda amerika’nın sesi radyosunda çalışmış, türkiye’ye ve sscb’deki türk cumhuriyetlerine yönelik antikomünist programlar hazırlamıştır. 1959 yılında cıa’nın türkiye istasyon şefi olmuş ve bu görevi 1971 yılına kadar sürdürmüştür. nazar, mhp kurucularının çoğuyla yakın dosttur ve türkiye’deki ülkücü hareketin organizasyonunda büyük payı vardır. komando kamplarında eski nazi subaylarının eğitim vermesini sağlamıştır. nazar’ın türkeş’le tanışması ise 1956 yılına kadar dayanır. o dönemde türkeş, abd’de görevli bir subaydır. türkeş ile nazar arasındaki dostluk o kadar ilerlemiştir ki, türkeş’in kızının pan-am’da çalışmasını sağlayan da nazar’dır. nazar, 1974’ten sonra abd’nin bonn büyükelçiliğinde çalışmaya başlamış, burada da mhp’nin almanya örgütlenmesine katkıda bulunmuştur.

    uğur mumcu’ya göre; ağca, çatlı, çelik, kırcı gibi ünlü ülkücü katillerin almanya’ya kaçmasında ve bu ülkede saklanmasında nazar’ın büyük yardımı vardır. türkiye’de komünizmle mücadele derneği kurulmasına ön ayak olan nazar, mhp’nin gençlik örgütü ülkücülere askeri eğitim vermiştir.
17 entry daha