şükela:  tümü | bugün soru sor
 • afrin operasyonu'nun resmen başlayacağı tahmin edilen milli güvenlik kurulu toplantısıdır.

  ekim 2017'den bu yana idlib'in kuzeyine yapılan askeri yığınak, 4. gözlem noktasının da oluşturulmasıyla, dün itibariyle afrin kuşatması için fiilen yeterli duruma geldi.

  erdoğan'ın 13 ocak'ta elazığ'da yaptığı,
  "şimdi idlib operasyonuyla bu koridorun batı kanadını çökertiyoruz. afrin'deki teröristler teslim olmazlarsa orayı da başlarına yıkacağız, bu böyle biline."

  ve 14 ocak'ta tokat'ta yaptığı,
  "önümüzdeki günlerde inşallah, fırat kalkanı harekatı ile ilk adımını attığımız güney sınırımızı terörden arındırma operasyonunu afrin'le devam ettireceğiz."

  açıklamaları, afrin operasyonu'nun sinyali olarak kabul edildi.

  * afrin neresi, neden türkiye'nin operasyonu gündemde? *

  afrin; pyd'nin kuzey suriye'de hakimiyeti altında bulunan kantonları birleştirerek oluşturduğu koridorun batı ucu. bu koridor pyd için mühim, çünkü olası bir yeni devletin, denize açılabilmesi ve petrolünü akıtabilmesi için, nefes borusu mahiyetinde.

  harita üzerinde afrin ve pyd koridoru

  türkiye'nin afrine operasyonu gündemde, çünkü; türkiye cumhuriyeti, etnik temele dayalı olası bir yeni devletin, ırak ve suriye'nin ardından, iran ile beraber kendi sınırlarını da tehdit edeceğinin farkında.

  * kişisel yorumum *

  afrin operasyonu, hiçbir siyasi iktidarın işine gelmeyecek nitelikte sonuçları kapsıyor. siyasi iktidar için yıkılmaya kadar varabilecek sonuçları kapsıyor. bir sonraki seçimi düşünen hiçbir siyasi iktidar, bu sürece yeltenmez. fakat; aciliyeti olan mesele siyasi değil hayatidir.

  afrin operasyonu ile başlayacak süreç, etki ve tepkiler göz önünde bulundurulduğunda, türk halkını ekonomik ve psikolojik olarak bunaltmaya ve yıpratmaya son derece yatkındır. bu bunalım ve yıpranmanın, halk nezdinde sorumlusu, siyasi iktidar olacaktır.

  nitekim;
  pyd'nin eski eşbaşkanı salih müslim:
  "efrîn’e saldırı bütün kürtlere saldırı demektir. kobanê savaşı döneminde kuzey kürdistan’da gençler alanlara dökülmüş ve amansız bir direniş sergilemişti. bu, efrîn için daha da büyür. kürt halkı bir bütünen ayaklanır. topyekûn bir savaşa döner."

  ve hdp parti sözcüsü ayhan bilgen:
  "afrin'den türkiye'ye bir saldırı olmadığı halde oraya bir operasyon, başarılı olursa ülkeyi iç savaşa sürükler, başarısız olursa darbeye zemin oluşturur."

  sözleriyle türkiye'yi tehdit etmiştir.

  tüm bunlara rağmen;
  pkk ile masaya oturmak ve müzakere etmek yerine, böylesine ciddi bir operasyona yeltenecek cesaret ve kararlılık gösteriliyorsa; bu durum, oy kaygısı olanların, oy kaygısı olmayanlar tarafından güdümlendiğinin, yönlendirildiğinin bir kanıtıdır.
3 entry daha