şükela:  tümü | bugün soru sor
3 entry daha
 • dün 2-6 yaş arası çocuklar için gerçekleştirdikleri kitap okuma etkinliğine katıldığım, ankara için eksik olan bir konsepti yapmış kitap/kahve/yemek/kütüphane ortamı.

  fazla vaktim olmadığı için gezemedim ama hemen girişte yemeğinizi yiyebileceğiniz, kitapların olduğu bölümün hemen yanında kahve içip tatlı yiyebileceğiniz bir yer mevcut. üst kata çıkmadım bilmiyorum ama sanırım orası da ders çalışma/toplantı vb. işler için ayırdıkları yer. şu an kitaplara %15 indirim uyguluyorlar ve çocuk kitapları konusunda geniş bir alana ve çok fazla olmasa da ingilizce kitaplara da yer vermişler. henüz bir arkadaş kitabevi değiller bu konuda ama açılalı 1 ay olmadı dedi çalışan kişi, normaldir. kızıma oradan aldığım kitabı okurken menü isteyip istemediğimizi sorduklarında zamanımızın olmadığını ve okuyup kalkacağımızı söylediğimde de gayet olması gerektiği gibi kibar davrandılar.

  şimdi çocuk kitap okuma etkinliğiyle ilgili notlarıma geçiyorum. bu işi istanbul'da ya da dünyada yapan yerlere bakarlarsa bu kadar geniş bir yaş grubu için aynı anda etkinlik düzenlemediklerini göreceklerdir. sonraki seferlerde buna dikkat edebilirler. yaptıkları saat ve gün biraz yanlıştı bence, haftasonuna ayarlasalar katılım daha çok olacaktır. böyle bir etkinliği duyururken hangi kitapların okunacağını bildirmeleri de yerinde olur, ben arayıp sorup öyle götürdüm, diğer insanlar da aynısını yapabilirler ama kendileri yazarlarsa daha rahat olur diye düşünüyorum. kitap okuyan kişi konusunda ne yazsam bilmiyorum ama nine konseptini kıyafetle yaratmaya çalışmak ve gürültülü aşırı hareketlerle canlandırma yapmak yerine daha sakin bir şekilde bu işler halledilebilir diye düşünüyorum, 2-6 yaş çocukları rahatsız olmadı belki ama kitap okuyan birisinin gerekli gereksiz çığlık atması biraz rahatsız etti beni, role play bu değil çünkü. (aynı kitaplar bizde uzun zamandır var ve defalarca okumuşuzdur, oradan biliyorum, siz bir düşünün)

  en önemli mesele çalışanlardan birisinin sürekli flaş patlatarak çocukların fotoğrafını çekmesiydi. hayırdır, siz? bakın, siz bu yola biz entelektüel bir ortam yaratacağız hedefiyle girmişsiniz, bu bakış açısının pedofili, o çocukların fotoğraflarının çekilmesi için ailelerden izin alınması gerektiğini ve internette yayınlanması için izin alınması gerektiğini bilmesini bekliyorum. bu durum beni gerçekten rahatsız etti, hiç durmadı fotoğraf çekimi çünkü.

  diğer yandan oradaki ebeveynlerin powerbank taktıkları iphone'larıyla aralıksız video çekmelerini de uyarmak sizin göreviniz olmalı. sonuçta o videoya sadece kendi çocukları girmiyor. (hayır nesini çekiyorsun birisi kitap okuyor çocuğun dinliyor, bu kadarı çocuğum dahi sendromunda bile görülmedi. 1 yaşındaki çocuğun kitap okusa bile bu yalnızca seni ilgilendirir, videonu evde çek, başka çocukların haklarını gasp etmek kimsenin hakkı değil.) bu şekilde çekim yapan 3-4 ebeveyn vardı ve onları uyarmak da benim görevim değil, bunları gerekirse uyarı şeklinde yazıp oraya koyarsınız, okuma yazması olduğu halde anlamayanları da uyarırsınız.

  güzel işler başarma potansiyeli olan ama bazı kararları baştan verip uygulaması gereken, umarım uzun soluklu olacak olan, tekrar gidip uzun zaman geçirip kitap okuyup, kitap almak istediğim, her şey dahil kitabevi olma amacıyla yola çıkan yer.
9 entry daha