şükela:  tümü | bugün
15241 entry daha
  • lisansı bitirdikten sonra yüksek lisansa başladım. yüksek lisansa başlamadan önce askerliği aradan çıkartayım diye hem 1 yıl kaybetmem, hem de yeni mezun olmuşken mesleğimden uzaklaşmam mı gerekiyordu?

    yüksek lisansa başladım, bu sırada bir iş kurdum (bir yerde çalışmaya da başlamış olabilirdim, fark etmez). askerliğimi henüz yapmadığım için işi kurmamam mı gerekiyordu?

    işimi düzene oturttuktan sonra evlendim. askere gitmediğim için evlenmemem mi gerekiyordu? şu anda çocuk yolda. askere gitmediğim için çocuk da mı yapmasaydım amk?

    kısa süre sonra tecilim bitecek. benim şimdi ne yapmam gerekiyor? şirketi bırakıp tüm emekleri çöpe mi atayım? yeni doğum yapmış eşimi ve bebeğimi yalnız mı bırakayım? hem de her şeye 1 sene ara verip mesleğimden mi uzaklaşayım? beni bu saatten sonra askere alsan bana da zarar, aileme de zarar, şirkete de zarar, devlete de zarar. bedelli askerliğin devamlı kullanılabilir olması ve herkesin hakkı olması gerekiyor. yok çıktı, yok çıkacak gibi seçim veya propaganda malzemesi olmaması gerekiyor.

    aslında bedelli askerlik yerine tamamen profesyonel askerliğe geçilmesi lazım tabii orası tamamen ayrı konu.
118 entry daha