şükela:  tümü | bugün
40 entry daha
  • --- spoiler ---

    yumurta zıtların birliğini ve yaşamı temsil eder. ayrıca belirsizlikten veya tekli yapıdan çoklu yapıya geçişinde bir sembolüdür. bu yüzden iki farklı türün yani filmde asset diye bahsedilen yaratık ve insanın ilk kez gerçek manada bir araya gelişi bildiğimiz haşlanmış yumurta sayesinde olur. daha sonra gerçekleşen cinsel ilişki de dahil olmak üzere ikilinin bir arada olduğu anlarda suyun yeri büyüktür. su, filmin önemli diğer sembolü. burada temizlik, insanlığın yol açtığı savaş ve kan pisliklerinden arınma gibi anlamların yanı sıra cinsel ilişkiye de bir gönderme var gibi duruyor. zira mastürbasyon rutininin de sürekli küvette gerçekleştiğini görüyoruz. cinsel ilişki (fiziksel ilişki) içinse zıtların birleşiminin diğer gereksinimidir diyebiliriz.

    bu filme kısaca farklıların( bu film için dilsiz ve yaratık hatta eşcinsel dayı), genel kabulün dışındaki zıt karakterlerin birbirleriyle olan- olmak zorunda olan naif ilişkisinin bir sunumu diyebiliriz. tabii guillermo del toro bunu yaparken yine el laberinto del fauno'daki gibi savaş zamanına gidiyor. olayın adı bu sefer soğuk savaş. böylece insanlığın kötü ve lanetli dönemlerindeki umut verici ilişkiler üzerinden yine yukarıda bahsettiğimiz gibi zıtlıkların bir arada yer alışını vurguluyor, geçmiş üzerinden genel bir insanlık yorumu yapıyor. del toro, nostalji duygusu gelişmiş bir insan gibi, sinemada da bunu iyi aktarabiliyor. bence bu iki filminin en büyük artısı bu zaten. fakat bunu yaparken insanlığın karanlık çağlarını-yönlerini göstermek de istiyor. bu karanlık zamanlardan kendisine bir kaçış hayali kuran çocuk gibi fanteziye dalmayı seviyor. hayalin ve kaçışın anlamlanması için karakterlerini olabildiğince kötü pozisyonların içerisinde göstermek istiyor.

    eksiklikleri de yok değil filmin, biraz klişe ilerleyen kötü karakter gelişimi, özellikle filmin sonuna doğru iyice tek başına ipleri eline alması. filmin güzelliğine biraz gölge düşürmüş. yine de pan'ın labirenti'ne yakın bir film. 2017 yılının da ortalama üstü filmlerinden birisi. bakalım oscar'da en iyi yönetmen ödülünü alabilecek mi?

    --- spoiler ---
419 entry daha