şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
 • asteroit ve kuyruklu yıldız gibi gök cisimlerinin dünyaya çarpması durumunda yaratabileceği tahribatı ölçen skala.

  şöyle ki:
  tehlike arzetmeyen - 0: çarpma olasılığı olmayan ya da minnak gökcisimleri.
  normal - 1: yakından geçmesi olası ama işine bakıyor. sıkıntı yok.
  dikkat gerektiyor (sarı alan) - 2: büyük ihtimal 0'a inecek, çarpması pek olası değil ama bir bakmakta fayda var.
  dikkat gerektiyor (sarı alan) - 3: çarpma olasılığı %1 ve altı ve bu da büyük ihtimalle 0 olacak. lokal hasar yaratabilir. yaklaşmasına 10 yıldan kısa bir süre varsa millete de anlatmakta fayda var.
  dikkat gerektiyor (sarı alan) - 4: çarpma olasılığı %1 ve altı ve bu da büyük ihtimalle 0 olacak. bölgesel hasar yaratabilir. yaklaşmasına 10 yıldan kısa bir süre varsa millete de anlatmakta fayda var.
  tehlikeli (turuncu alan) - 5: ciddi yakın temas potansiyeli taşıyan ve bölgesel bir yıkıma yol açabilecek bir gök cismi. beyler işi gücü bırakıp buna bir bakın. eğer on yıldan kısa bir süre varsa devletin bununla ilgili çok önemli bir şeyler yapması lazım.
  tehlikeli (turuncu alan) - 6: büyük bir obje ile yakın temas olasılığı var, bize doğru yaklaşıyor ve küresel felaket yaratabilir. astronomların kritik dikkatine haiz ve çarpacak mı, çarpmayacak mı buna acil bir karar verilmesi lazım. 30 yıldan kısa bir süresi varsa devlet düzeyinde plan yapılması lazım.
  tehlikeli (turuncu alan) - 7: bu yüzyıl içerisinde olabilecek büyük bir objeyle çok yakın bir temas olasılığı. uluslararası düzeyde buna bir şeyler yapmamız lazım.
  kesin çarpacak (kırmızı alan) - 8: lokal yıkım ya da okyanusa düşerse tsunami yaratacak mutlak bir çarpışma durumu. 50 ila 1000 yıl arasında oluyor bunlar.
  kesin çarpacak (kırmızı alan) - 9: bölgesel yıkım ya da okyanusa düşerse çok büyük tsunami yaratacak mutlak bir çarpışma durumu. 10000 ila 100000 yıl arasında olmakta.
  kesin çarpacak (kırmızı alan) - 10: global ölçekte yıkım yaratacak kesin bir çarpma durumu. karaya da denize de çarpsa, bildiğimiz anlamda medeniyeti tehdit eden bir hadise. 100000 yılda bir ya da daha az olan bir vaka.
  *

  (alternatif tanımlama 1)- kesin çarpacak (kırmızı alan) - 10: beyler dükkanı kapatıyoruz. gidin sevdiklerinizle öpüşüp koklaşın. hepinizi tanımak güzeldi.
  (alternatif tanımlama 2)- kesin çarpacak (kırmızı alan) - 10: so long and thanks for all the fish