şükela:  tümü | bugün
 • paris'te bulunan, içinde pek çok farklı yapı barındıran, büyük ölçüde fransa'nın askeri tarihiyle ilintili olan bir anıttır. 24 şubat 1670 tarihinde, xiv. louis'nin emriyle yapılmasına karar verilmiştir.

  monarşinin savunması için canını verenlerin onuruna ve xiv. louis döneminde gazi olan, kanlarını akıtan askerlerin kalan günlerini sükunet ve rahatlıkla geçirebilmeleri gayesiyle inşa edilmiştir. günümüzde de gazileri ağırlamaya devam eden anıt, askeri nekropol ve çok sayıda müze dahil olmak üzere pek çok yapıya ev sahipliği yapmaktadır.

  iv. henri ve iii. henri'nin bir projesi olan les ınvalides, xiv. louis tarafından, 1670 yılında hayata geçirildi. askeriye'nin gazilerine yardım amaçlı yapılması planlanan bu yapı, monarşinin savunulması için canını veren ve kanlarını akıtan insanların naaşları da sükunet ve huzur bulabilsin diye xiv. louis bir not yazmıştır.

  inşaatın, paris şehrine bağlanmadan önce küçük bir kasaba olan grenelle'de başlanmasına karar verilmiştir. yetki, françois michel le tellier de louvois tarafından, libral bruant adındaki fransız mimara verilmiştir. çalışmalar mart 1671 tarihinden şubat 1677 tarihine kadar hızlı bir şekilde sürmüştür. ikamet eden ilk insanlar ekim 1674 tarihinde gelmiştir. ancak bir seneden az bir süre sonra, yapının arka tarafı yıkılmış, yerine temeli büyük kubbe olacak şekilde düzenlenmiştir.

  kilisenin inşaatı libral bruant'a verilmiştir, ancak 1676 yılında projesi beğenilmeyerek, giriş ve revir sektörlerin mimarlığını yapan jules hardouin-mansart, kilisenin yapımının mimarı olarak atanmıştır. kilisenin inşaatı 30 yıl sürmüş ve 28 ağustos 1706 tarihinde bitmiştir ve anıttın anahtalar jules hardouin-mansart tarafından xiv. louis'ye verilmiştir. bina, devamlılığı olmasına rağmen, aslında çift bina olarak yapılmıştır : nef, askerlerin kilisesi olarak anılmaktadır ve sunağın bulunduğu bölüm ise kubbenin kilisesi olarak geçer. 1873 yılında iki bina arasına cam yerleştirerek resmen ikiye ayrılmıştır.

  hôtel national des invalides'de, bir kilise, bir üniforma yapım evi, bir basımevi, yaşlı askerler için bir misafirhane (bugünkü adıyla huzur evi) ve bir askeri hastane bulunmaktaydı.

  15 temmuz 1804 tarihinde, les invalides kilisesinde şatafatlı bir resmi tören dünzenlenmiştir : bu törende napolyon bonapart legion d'honneur nişanını yetenekli subaylara ilk kez vermiştir.

  les invalides, 1872 yılında topçuluk müzesi ve 1896 yılında tarihi ordu müzesi ile iki müze inşa edilmiştir. bu iki müze 1905 yılında birleştirilerek, musée de l'armée (askeriye müzesi) olmuştur.

  bugünlerde bile hôtel national des invalides'de fransız ordusuna mensup yüze yakın emekçi ve gazi barındırıyor.

  13 eylül 2008 tarihinde, xvi. benedictus, les ınvalides alanında 260.000 kişiye bir ayin düzenlemiştir.

  saint-louis-des-invalides katedrali
  invalides hastanenin pansiyonerlerini ağırlamak amacıyla inşa edilen invalides şapeli, katedral "rütbesine" yükseltilmiştir. katolik askeriyesinin piskoposunun merkezi ilan edilmiştir.

  jules hardouin-mansart tarafından hazırlanan binanın planı basittir : kare şekli alan planın içinde yunan haçı bulunacaktı. içten bakıldığında katı bulunmayan ancak dıştan binanın yüzü iki seviyeye ayrıldığını görmek mümkündür. silindir şekli alan bir sütunun üstünde duran kubbenin ikinci katı büyük camlarla süslendirilmiştir. katedral, klasisizm mimarlığını tam temsil etmemektedir : eğri lentolu yüksek camlar, silindirsi sütunun alt kısmını saran ikişer sütunlar sarmaktadır ; bu ikişer ikişer şeklinde dizilen sütunlar, klasisizmde olduğu gibi kubbenin ana yönlerine değil, iki çarpı iki şeklinde yerleştirildiler; bu şekilde kubbenin daha dayanıklı olması bekleniyordu. ve aynı sebebten dolayı, silindirsi sütunun üst kısmına, çift sütunlerin üstüne küçük bezeme kıvrımı inşaa edilmiştir.

  yumurta biçiminde olan ve etrafı ateş şeklindeki çömleklerle süslendirilen kubbe, altın motiflerle ve okülüslerle kaplanmıştır. üzerinde ise lanterno bulunmaktadır. küçuk, kare şeklindeki lanterno kilisenin cephesine göre biraz eğri durmaktadır, ve köşelerine üstünde heykel olan sütunlar vardır. lanternonun üstünde, üstünde haç olan ince bir dikilitaş vardır.

  eski geleneklere dayanarak, tonozun altına düşmanların bayrakları sergilenmektedir. konsülken napolyon bonapart, tolentino antlaşması'ndan sonra italya tarafından fransa'ya verilen şaheserleri orada sergilemek istemiştir ancak tereddütler ve mimar pierre fontaine'nin tavsiyeleriyle yalnızca düşmanlardan alınan bayrakları ve sancakları sergileme kararı almıştır.

  altınla kaplanmış kubbe, paris'in peyzajında tam bir işaret noktası halindedir.
  kuzeyde les invalides anıtı, avusturya ve finlandiya büyükelçilikleri sınırına ve dış işleri bakanlığın bulunduğu büyük bir meydana kadar uzanır. ucunda ise tekerlekli patenciler için çimentolanmış iki alan bulunmaktadır.

  invalides meydanın ucunda, sen nehri iii. alexandre köprüsünden geçilerek, petit palais ve grand palais'ye ulaşılmaktadır.

  monarşi'yi koruyanlar için yapılmış olan bu anıt, zamanla monarşi'ye karşı ve özgürlük uğruna savaşanlar için bir anıt mezar haline gelmiştir. özellikle fransız ihtilali ve napolyon bonapart döneminde, fransız halkı için özgürlüğün sembollerinden olmuştur.

  "l'alignement de canons sur l'esplanade est hautement symbolique. ces canons sont en effet pointés vers le palais de l'élysée pour rappeler à son locataire qu'en france c'est le peuple qui est souverain et qu'il peut à tout moment reprendre les armes".

  meydandaki topların namlularının dizilişinin ve élysée sarayına doğru yönlendirilişinin sembolik anlamı vardır : fransa'da halk egemendir ve her zaman silahları tekrar ele geçirebilir. bu da élysée sarayında oturanlar için oldukça sert bir uyarıdır.

  askeri panthéon
  çok sayıda ünlü fransız askerlerinin mezarları les invalides anıtında bulunmaktadır ve bir üstteki entry'de de yer almaktadır.
3 entry daha