şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
20699 entry daha
 • yarın gece en son 152 yıl önce olduğu gibi, süper ay, mavi ay ve kanlı ay tutulması aynı geceye denk gelecek. bunların ne anlama geldiğini söyleyelim.

  süper ay: ay'ın dünya'ya en yakın olduğu zaman normalde gözüktüğünden yaklaşık %14 daha büyük ve %30 daha parlak gözükmesi.

  mavi ay: 1 yıl içinde ay, dünyamızın çevresinde yaklaşık 12 kez döner. bir yılda 12 ay olması buradan geliyor yani, takvim aylarına "ay" dememizin nedeni de bu. bu yüzden yılda genellikle 12 kez dolunay gerçekleşir.

  ancak bazen bir yılda ay dünyanın etrafında 13 kez döner, bu durumda bir ayda iki dolunay gerçekleşir, ocak ayındaki ilk dolunay 1 ocak 2018'de oldu ve diğeri de 31 ocak 2018 gecesi olacak. aynı ay içinde gerçekleşen ikinci dolunaya mavi ay ismi verilmiş. sadece bir isim, aslında ay mavi olmuyor.

  kanlı ay tutulması: dünya, ay ve güneş arasında kaldığında güneş ışınları ay'ı aydınlatamadığı için ay tutulması denen olay gerçekleşir. ancak güneş ışınları dünya'nın atmosferinden yansıyarak ay'ı az a olsa aydınlatır ve ay kızıl bir renk alır. bu duruma tam ay tutulması ya da romantik ismiyle kanlı ay tutulması deniyor.

  ülkemizde gözlemlenemeyecek ancak türkiye saatiyle 14:30'dan itibaren youtube üzerinden takip edilebilir.

  https://www.nasa.gov/…blue-blood-moon-coming-jan-31
7001 entry daha