şükela:  tümü | bugün
60 entry daha
 • şöyle bir başlığı taradım. gizem denilenlerin aslında çoğu çözülmüş ama yeterli ilgi gösterilmediği, gerçekten merak edilmediği için yazarlarımıza gizem olarak kalmışlar.

  - kayıp malezya uçağının bazı parçaları bulundu, düştüğü kesinleşti.
  en basitinden hürriyet haberi

  - mısır piramitlerinin dönemin köleleri tarafından nasıl yapıldığını açıklayan binlerce bilimsel yazı mevcut. hatta görsel olarak anlatan national geographic belgeselleri var. mühendisliği ve matematiğinin dönemin çok da ilerisinde olmadığını anlatan makaleler mevcut.
  al, izle. türkçe hemide

  - piri reis'in haritası. gerçekten çok başarılı bir çalışmadır ama gizemli bir tarafı yoktur zira dünyanın belirli bölgelerine yoğunlaşmış uzmanların eserlerini bir araya toplayan, çok başarılı bir eserdir. juan de la cosa (1500), cantino (1502), caverio (1505), waldseemüller(1507), rosselli (1508) ve günümüze ulaşmayan pek çok harita çizimden faydalanıldığı düşünülmektedir. hatta reis haritanın yanına şöyle bir not düşmüştür: “20 farklı avrupa menşeili harita, büyük iskender zamanında çizilmiş 8 haritadan, arapların 1 hindistan haritasından, portekizlilerin zamanımızda çizdikleri 4 asya haritasından ve kolonbo’nun batıda çizdiği 1 haritadan faydalandım. bunları karşılaştırmalı olarak inceleyip çıkarımlarda bulunarak bu haritayı ortaya çıkardım.” daha neyin gizemi amk!
  güzel bir açıklama

  - antikythera mekanizması. inanılmaz karmaşık bir plenatarium'un nasıl olup da bu kadar eski bir çağa dayandığı herkese büyük bir gizem gibi gelmektedir. oysaki temelinde bilginin bir sonraki bilim adamı tarafından alınıp daha da geliştirilerek aktarılması temeline dayanan bir üründür. antikythera mekanizmasını ilk üretenin archimedes (arşimet) olduğu daha sonra bir işgal esnasında romalılar'ın eline geçtiğini gösteren kanıtlar var. archimedes'in 2 makinesine el koyduklarını anlatan ganimet kayıtları var. ikisini de "çarklı mekanizma" olarak tanımlamışlar. efsanelere konu olan antikythera mekanizması bu olaydan yaklaşık 150 yıl sonraya tarihleniyor. muhtemeldir ki arşimet'in yaptığı daha büyük ve daha basit mekanizma alınıp; zamanla başka başka bilim adamları tarafından daha küçük ve karmaşık bir cihaza dönüştürülmüştür. islam bilim adamları da roma ve bizans'tan çıkan bu tarz cihazlardan etkilenip, benzer çarklı mekanizmalar üretmiştir.
  bu konuda detaylı bir çalışma yapmış bilim adamlarının belgeseli

  - uzaylılar gerçekten var. olmaması imkansız. lakin iletişim kurmamızda büyük oranda imkansız. okursanız, öğrenirsiniz.
  fermi paradoksu

  - kara deliklerin gizemli bir tarafı kalmadı. gözlemlendi bile! her türlü dinamiği çözülmüş durumda.
  kara delik gözlemi
  eee oku öğren

  - anti madde de elde edilmesi dahil pek çok yönüyle net.
  antimadde gözlemi

  - dünyada canlılığın başlangıcı ile yapılmış deneyler ve çok mantıklı açıklamaları mevcut.
  güzel bir belgesel gariptir, bilim de dinler gibi çamurdan yaratıldığımızı söylüyor.
  son gelişmeler

  - 11 eylül ikiz kuleler saldırısını amerika mı yaptı? evet, destekleyen kanıt çok.
  sadece bir tanesi, ararsanız derya var.

  - hitler'e ne oldu? öldü süsü verildi ve arjantine kaçtı. orada cia kontrolünde uzun süre daha yaşayıp, eceliyle öldü. bunu kanıtlayan bir belgesel izlemiştim.
  ilgili haber

  - dünyanın uydusu olan ay hz. muhammed tarafından 2'ye bölündü mü? tabii ki hayır. hz. muhammed sihirbaz değil, normal insandı.
  kuran'a inanıyorsanız eğer
  bunlar yazıyor
  mucizeler hakkında

  - evren simülasyon mu? uzun bir mesele ama kafamda oturan bütün kanıtlar bunu gösteriyor, evet.
  güzel bir belgesel
  tıpkı video oyunları gibi biz gözlemleyene kadar gerçekliğin var olmadığını kanıtlayan deney

  - wow sinyali büyük ihtimalle patlayan bir kuyruklu yıldızın yaydığı radyo sinyali idi.
  şöyle bir açıklama var

  - madde/enerji neden var? var olma olaslığı mevcut olduğu için. hiç bir şeyin var olmadığı ve her şeyin var olduğu durumların var olma olasılığı bir birine eşittir. yani tamamen hiçlik, hiç bir şey yok, olasılık bile yok. böyle bir durumun var olması için karşıtının da var olup, bu durumu belirtmesi gerekeceği için “tamamen hiçlik” olasılıksızdır. karşılığında "varlık" da olması gerekir.
  jim holt - ted konuşması - türkçe altyazı seçebilirsiniz.
  okuyabilirsiniz

  - karanlık enerji ve karanlık madde. tam olarak netleştirilmiş bir durum olmasada kuramsal olarak “gizem” seviyesi geride bırakıldı bence.
  hiç bir şey açıkladığını söylemeyiz ama aydınlatıcı bir türkçe kaynak

  - bilinç nedir ve nasıl işler? çok net bilimsel olarak ortaya konmuştur. araştırılıp, öğrenilebilir.
  güzel bir sunum - türkçe altyazı ile izleyebilirsiniz bu linki açtığınızda sağ frame'den benzer içerikte sunumları da izleyebilirsiniz.

  - çamaşır makinesinde kaybolan çoraplar :)
  nereye gidiyorlar
  aslında saklanıyorlar

  başlıkta aslında gizem değil “uydurma hikayeler” veya “gerçeğinden oldukça bağımsızlaşarak abartılı bir hal almış hikayeler” diyebileceğimiz saçma “gizemler” var. onlara girmeye gerenk yok.

  lakin bir tanesi başlıkta çok popüler: dyatlov geçidi olayı.
  sebebi ani soğuk ısırığıdır efendim. aslında yüzeyden bir kaç kilometre yukarıda gezinen çok soğuk hava ani basınç değişimi ile yüzeye çöker. yüzey birden -15/-20 dereceden -70/-80 arasında bir noktaya gelebilir. sonra hızlıca eski haline döner. bu durumda azcık da olsa çadır, özel giysiler... v.s. soğuğa karşı dayanıklı korumanız varsa kısmen hayatta kalsanız da aniden çıldırırsınız. vücudunuz yanıyor gibi hisseder üstünüzü başınızı yırtar, soyunmaya başlarsınız. mantıksız hareketler sergilersiniz. kemiklerinizde küçük çatlaklar varsa aralarında donarak genişleyen sıvılar kemik kırıklarına yol açar. manyak acılar duyarsınız ve manyakça hareketler sergiler, hatta uzuvlarınızı kesebilirsiniz. olayı baştan sona incelerseniz bu teorinin oturduğunu göreceksiniz.

  edit: açıklamaların altlarına linkler koymaya devam edeceğim.
  edit2: bazı linkler kurbağaya evrilmişler, düzeltildi.
1047 entry daha

hesabın var mı? giriş yap