şükela:  tümü | bugün soru sor
2 entry daha
  • kötü denilen şeye hangi bakış açısıyla bakıldığıyla alakalıdır. herkesin iyi gördüğü şeylerin sonucunda iyi olmayan şeyler de olmayacağını garanti edebiliyor muyuz? dini tarafını geçtim hayat bir ihtimaller deposu. her an her şey olabilir. ve o an iyi olan bir şeyin ileride de iyilik getireceğini kimse garanti edemez. iş buldu diye sevinen birisi o iş için hayatını kaybedebilir. para buldu diye sevinen birisi o para yüzünden canından olabilir. bunlar hep ihtimaldir...

    ve mantıken herhangi bir an, herhangi bir zaman dünyadaki herkesin istediği şeyin aynı anda olmayacağı acı bi gerçektir. yani dünyadaki herkesi mutlu etmek mümkün değildir. herkes kendi iyiliğine bir şeyler ister ama herkes için aynı anda bunu gerçekleştirmek fizik kuralları bakımından zaten mümkün olamaz. aynı anda bir kızı seven iki kişi varsa, bu iki kişinin iyiliğine göre, mutluluğu için ne yapabilirsin? kızı ikiye mi böleceksin? illa ki en az birisi üzülecek... hayat bildiğin kumardan ibaret. zarlar iyi gelirse şanslısın. birbirine zıt şeyler isteyen kişiler için nasıl iyilik yapacaksın? maçı berabere mi bitireceksin hep? savaşta herkesi öldürüp kimseyi zafere ulaştırmayacak mısın?

    pollyanna evreninde yaşasak olabilirdi. ama herkes meleğe dönse yaşamanın bir mantığı kalmaz. iyiliğin bi değeri kalmaz... hatta belki bir zorunluluğa dönüşür ki iyilik zorla yapılmaz. gel de çık işin içinden.
1 entry daha