şükela:  tümü | bugün soru sor
6 entry daha
  • gerçek bir demokrasiyi hiç görmemiş nesillerin ileri sürdüğü, hem hak verdiğim hem de elinin altında internet gibi bir imkan olmasına rağmen "başka türlüsü olabilir mi acaba?" diye araştırmadıkları için sinirlendiğim, gerçekleri yansıtmayan varsayım.

    siyasetle ilgilenmeye başladığı dönemler türkiye'nin koalisyonlar yüzünden doğru düzgün yönetilemediği bir dönem olduğu için, ülkenin başında tek adam olmasının iyi bir şey olduğunu düşünen versiyonları da var bunların; ama onların mazereti internetin yeni çıktığı ve çok kısıtılı olduğu bir dünyada bu tip bilgilere kolay erişilememesi olduğu için yine de biraz hak verilebilir.

    demokrasi dediğimiz şey, yukarıda başka bir yazarın da söylediği gibi, her şeyin bir kurala bağlandığı ve devletin en yetkili kişisinin bile bu kuralları çiğneyemediği bir sistemdir. ancak özünde her şeyi yasaklamak değil, herkese söz hakkı, herkese kendi haklarını savunma fırsatı, herkese, yanlış olduğunu düşündüğü bir kuralı değiştirmeye çalışması için eşit şans vermek yatar.

    türkiye eskiden de böyle bir yer değildi. böyle bir yere dönüşmesine de herhalde en az üç nesil vardı. ama akp, iyi kötü kurumsallaşmış her şeyi yıkıp yerine resmen "kahvede oturan amcaların aklına gelenler sistemi" getirdiği için, en az 50 yıl geriye gittik. bir daha da toparlar mıyız, o konuda çok karamsarım işte.
9 entry daha