şükela:  tümü | bugün soru sor
 • işletmecinin bilerek veya bilmeyerek fazladan para aldığı gişedir efendim.

  nasıl mı?

  özeti baştan veriyim, bu gişeden giriyorsunuz, yeşil ışık yanıyor (hgs okundu manasında), ama buradan girdiğiniz bilgisi merkeze gönderilmediği için çıktığınız yerde her zaman "en uzak mesafe ücreti" kesiliyor.

  bizzat yaşadığım örnekleri vereyim.

  öncelikle 28 ocak tarihinde tem otoyoluna adapazarından giriş yapıp ankaradan çıktım. tam 25 lira yazdı. geçen sene 12,5 lira falan yazdığını hatırlıyordum ama emin değildim. önceki gün de ankaradan girip samandıradan çıktığımda 22,5 lira yazmıştı, dolayısıyla bir gariplik olduğunu düşündüm ama bu zam bombardımanından sonra normal geldi. bir iki arkadaşa da bahsettim bundan.

  sonraki hafta içinde bir arkadaşım ankaradan adapazarına gitti ve 18,5 lira yazdı diye mesaj attı bana. ertesi gün aynı arkadaş ankaraya döndü ve 25 lira yazdı diye mesaj attı tekrar. nasıl olur falan derken gidiş ve geliş yönünde farklı ücret kesmesine bir anlam veremedim. açtım tarife çizelgesini, gördüm ki zaten en uzak mesafe 25 lira.

  geçtiğimiz hafta sonu tekrar aynı yolu gittim. ankaradan girip adapazarından çıkınca 18,5 lira yazdı. 3-4 saat sonra adapazarından girip samandıradan çıktım tekrar ve tarifeye göre 6,5 lira yazması gerekirken bu sefer 22,5 lira yazdı!!! yani ankaradan girdiğimde yazan miktarla aynı. gişeden geçerken de özellikle dikkat etmiştim yeşil yanıp yanmadığına. bunu da görünce jeton düştü. her seferinden aynı hgs gişesinden girmiştim. gidiş yönüne doğru soldaki gişe (geçenler bilir, adapazarından tem e girmek için zaten iki gişe var, girdikten sonra istanbul veya ankara yönüne ayrılır). hemen arkadaşıma sordum, o da soldaki gişeden girdiğine emindi. zaten araçların %90 ı soldakini kullanır çünkü sağdakine girince tekrar sola geçmeniz gerekiyor yola girmek için.

  ben de pazar günü dönüşte bu sağdaki gişeyi denemeye karar verdim. istanbuldan adapazarına kadar eski yoldan geldim. ve bu sefer sağdaki gişeden geçtim özellikle, yeşil yanmadı, ama kırmızı da yanmadı. muhtemelen ışıklar bozuktu (veya bilerek bozulmuştu). yolculuğum bitip ankara gişelerden çıktığımda bingo!! 18,5 lira yazmıştı.

  yani benim teorim doğrulanmıştı. adapazarında insanların çoğunlukla kullandığı gişe geçenlere yeşil ışık yakıyordu, ama merkeze bilgi vermiyordu. sen de "nasıl olur ya okumuştu, demek ki ücreti bu" diyip veriyordun. belki daha önce fark edenler de oldu ama "kim uğraşacak" diyip üstüne düşmedi.

  ben bugün geçişlerin çıktısını alıp itiraz edeceğim. sonuçları da buradan paylaşırım tekrar, bunu önceden buraya yazma sebebim, başına aynı şekilde bir şey gelen varsa paylaşmasını istememdir. böylece daha çok kişi ile başvurup sonuç almamız daha kolay olabilir.

  edit: geçişlere baktım sistemden, hepsi de nizami ücreti işlemiş. hesapta bir sıkıntı yok. ama yine de burada bir sıkıntı olduğu belli ve belki birilerinin işine yarar diye burada bırakıyorum.
2 entry daha