şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
 • işsiz bir yazarın gereksiz bilgilerden oluşan derlemesidir.

  devam edelim.

  - 4. murat. işte size müthiş bir ruh daha. hayatından ne dizi çıkar bunun. kan, fitne, aşk, kumpas, entrika...
  genç osman katledilip mustafa ikinci defa tahta oturtulur ama deliliği iyice ilerlemiştir. tekrar kapatılıp 12 yaşındaki murat tahta çıkar. eyüp'te kılıç kuşanır. ünlü sufi
  aziz mahmut hüdai orada hazır bulundu.
  anası mahpeyker kösem sultan vesayetinde 20 yaşına dek ne acılar yaşadı akıl alır değil.

  cülusunun (bkz: cülus) beşinci gününde sünnet edildi. o günlerin istanbul'u bir tımarhane gibiydi. naima yeniçeri rezilliğini yazmaya utanır:
  '... aşikare meclis kurup raks ederler, sokaklarda şarap içip avret ve oğlana taarruz etmek misüllü nice kötü halleri oldu ki zikri müstehcendir...'

  murat gerçek bir terör estirir. nihayet eni konu bir sükun devri yaşanır. epey kan döker. bağdat'ı geri alır.
  pek bilinmeyen bir rivayete göre, bağdat kuşatılınca iran şahı, murat'a gel der, seninle bizim bir pehlivanımız mücadele etsin. kim kazanırsa o da kaleyi alsın der. iri yarı bir iranlı murat'ın karşısına çıkar. daha ilk darbede murat hasmının kafasını karpuz gibi ezer.

  cidden güçlü bir adamdır 4. murat. içkiye müptela olur. bir ara hastalanıp tövbe der lakin sonra yine döner. böyle bir hayatınız varsa başka ne bok yersiniz ki...

  üç kardeşini öldürtür. gut hastasıdır o da. genetik olarak bütün osmanlının baş belası bir illet onu da nihayet bu alemden alır.

  8 şubat 1640'ta huzura erer. 28 yaşındadır daha. sirozdan öldüğü de söylenir.

  - deli ibrahim'e geldik. osmanlı'da başka ibrahim yok. ilginç değil mi. bir daha kimseye bu ad verilmemiş. padişah olduğuna bir türlü inanmamış. ta ki murat'ın yüzü açılıp gösterilinceye kadar. bu arada murat'ın oğlulları yaşamamıştır, ibrahim tek varistir yani.

  saplantılı bir biçimde samur hastasıdır .onun devrine samur devri de denmiştir.
  karıya kıza düşkün olup cinsel gücü artsın diye bol bol amber yedirilmiş.
  cinci hoca diye ünlenen safranbolulu hüseyin efendi yi anadolu kazaskeri atamıştır.

  bir oğluna kızıp çocuğu havuza atmışlığı vardır.
  haremdeki kadınların bir çuvala konarak atılmasını emretti.
  kadınların sırtına binip atçılık oynadı. vs vs.

  tahttan indirildikten sonra bir odaya kapatılır. ancak çığlık atıp durur, bütün sarayı inletir. yeniden tahta çıkarılması söz konusu edilmeye başlayınca işi bitirilir. ancak kimse bu işi üstlenmek istemez. bir cellat yamağının kemendi atıp ve işi bitirdiği yazılır.

  - 4. mehmet. avcı mehmet. çocuk padişah. saplantılı bir biçimde av merakı vardır. 39 yıl hüküm sürer. beş vakit namazını kıldığı söylenir. kadızadeliler den vani mehmet efendi bunun akıl hocası olmuştur. bir ulema darbesiyle tahttan indirildi. 45 yaşındaydı. kendisine gelen görevliye, ' bize katl var mı' diye sormuştur. haps emir olundu cevabını almış, 1693' te edirne'de ölmüştür.

  - ikinci süleyman da sıra. o da yemin billah ile tahta oturtuldu. kolay mı her an katledileceğim korkusu ile yaşamak. padiha oldunuz sultanım diyenlere inanmaz. ben iki rekat namaz kılayım da öyle alın beni, der. 45 yaşındadır ve gözyaşlarına boğulur. üst baş perişan. 40 yıl celladı beklemişsin. padişahlığı da parlak olmadı zaten

  - ikinci ahmet. süleyman'ın kardeşi. o da kafeste yıllar geçirdi. vücudu sık sık su toplardı. istiska hastalığı üç buçuk yıl tahtta kaldı. 52 veya 54 yaşında göçtü.
3 entry daha