şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
 • - ikinci mustafa. 31 yaşında tahta çıkar ve üç gün sonra bir hattı humayun yayınlayıp kendisine zevk, safa ve rahatı haram eylediğini bildirir. dedeleri gibi bir kahraman olmak ister. sefere çıkacağım diye tutturur. çıkar da hatta başarılar elde eder. ancak üçüncü seferi zenta faciası ile sonuçlanır. 20 bin kişi muharabede, 10 bin kişi de suda boğulur. avusturyalılardan iyi bir tokat yenmiş olur. işte o lanet karlofça antlaşması gelir. 1699.

  bu tarihi hemen herkes bilir. ama sorun bakalım hangi padişah devrinde diye? bilen çıkmaz. işte bu fakiyr size bu hizmeti bedava sunuyor ey ehli ekşi taifesi.

  mustafa edirne'ye gider. burada '...ulema ve kul taifesinin fesadından uzak..' durmuş olur. ancak kendi ordusu yine darbe yapacaktır. bir iç savaş hazırlığı başlar. kul taifesi onun yerine kardeşi ahmet'i istemektedir.
  mustafa kardeşini katlettirmemiştir. ilk kez bir padişah kendi elleriyle kardeşini kafesten alıp, onu kucaklamış ve tebrik etmiştir. 40 yaşında işi devretti. bir sene sonra da öldü. zehirlendiğine dair söylentiler çıkmıştır. ikbali mahlası ile şiirler yazmıştır. ordunun başında sefere çıkan son padişahtır.

  - üçüncü ahmet. ( ipi ucu yavaştan kaçıyor. ahmetler mehmetler mustafalar....)

  otuz yaşında tahta çıktı. 57 yaşında indirildi. lale manyaklığı ile bilinir. lale devri padişahıdır. hattattır. 63 yaşında göçmüştür.

  - birinci mahmut. 35 yaşında oturmuş tahtta. amcası üçüncü ahmet'in uzun uzun tavsiyelerde bulunduğu söylenir. 59 yaşında cuma namazı dönüşünde yolda vefat etmiştir. bir söylentiye göre iç kanama sonucu bir komaya girmiş ve öldü sanılıp gömülmüştür. kur'an okuyan hafız mezardan boğuk sesler geldiğini söylemiştir...
  24 yıl saltanat sürmüştür.kısa boyluymuş mahmut. beste yaptığı biliniyor. satrancı da severmiş. yüzmeyi ve ciriti de. hayırseverliği dillere destanmış.

  - üçüncü osman. 56 yaşında padişah olmuş. tahtta çıktığı gün yangın başlamış, istanbul ahalisi bunu uğursuzluk saymıştır . o kış da çok sert geçmiştir. sultanın kimseye güvenmediği söylenir. acayip kuşkucuymuş ve çabuk sinirlenirmiş. üç seneye yakın sürmüş padişahlığı. 60 ında da ölmüş.
  kadınlardan nefret ederdi.
  müzikten de.
  sarayda cariyeler onu duyduğunda kaçsınlar diye pabuçlarının altına gümüş çiviler çaktırdığı rivayeti meşhurdur.

  çok çirkin bir adam olduğu, hantal ve şişko olduğu yazılır.
  istanbul un çoğu mahallesi onun devrinde yanıp kül olmuştur. veba salgını hortlamıştır.
  hiç çocuğu yoktur.
  üçüncü ahmet'in oğlu büyük şehzade mehmet i boğdurttuğu söylenir.

  - üçüncü mustafa. ( ipin ucu mu. çoktan gitti )

  üsküdar'da güzel bir cami var ya. mihrimah sultan cami işte üçüncü mustafa bu kadının oğlu. 28 uzun yıl kafeste kaldı. 41 yaşında padişah oldu. kafeste boş durmamış ama. astronomi ile ilgilenmiş. ve panzehir geliştimeyi. uzun rus savaşlarıyla geçmiş saltanatı. bir ara felç geçirmiştir. 57 yaşında ölmüştür.1774

  biraz cimri olduğu, kafayı astroloji ile bozduğu söylenir.
  prusya kralından iyi bir müneccim istediği herkes tarafından bilinen ilginçliklerdendir.
1 entry daha