şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
 • geldik son yüz metreye.

  - birinci abdülhamid. tam 43 yıl sarayda tutsak kaldıktan sonra padişah oldu. küçük kaynarca denilen rezillik -1774- onun saltanatına denk geldi. özi kalesi kaybedilince çok üzüldüğü, ve ah özi diye diye sağ yanına felç inmişliği vardır. 15 yıl saltanat sürdü ve 64 yaşında çekip gitti.içine kapanık ve acayip duygusal bir adamdı. yeğeni ve sonraki padişah selim'e çok hassas davrandı, onu fazla sıkmadan nispeten rahat yetiştirdi.

  - üçüncü selim. amcasının gevşek göz hapsindeyken iyi bir eğitim almış özellikle musikiye düşkün biriydi. klasik makamları yenilemiştir. besteleri vardır. klasik türk müziğinin en büyük bestekarlarından sayılır. üçüncü selim ekolü vardır.

  14 yeni makam terkip etmiştir. süzi dilara, şevkefza, acem buselik, evcara...bunlardandır.

  mevlevi bir padişahtır.en yakın dostlarından biri şeyh galip tir. ilhami mahlası ile şiirler söylemiştir.
  28 yaşında 28. padişah olarak tahtta geçmiştir. bir darbe sonucu hall edilmiş, akabinde halefi dördüncü mustafa nın emriyle katledilmiştir. elindeki ney ile zorbalara direndiği söylenir. bir kılıç darbesiyle yüzünün yarısı kopmuştur. 18 yıllık saltanatı trajik biçimde sona ermiştir

  - dördüncü mustafa. osmanlı padişahlarının en sevilmeyenlerinden biridir, bencil. cahil ve aptal olduğu söylenir. bunun dışında bir ilginçliğini bilmiyorum. şeyhülislam fetvasıyla 15 kasım 1808'de boğduruldu.

  - ikinci mahmut. çocukken celladın elinden zor kurtuldu. üçüncü selim'in katledildiği gün o da öldürülecekti. arkasında fırlatılan bir bıçak omzunu yaraladı. yeniçeri denilen baş belasını ortadan kaldırdı ama bir yerde ordunun bel kemiği de kırılmış oldu. yaptığı yenilikler için yüzeysel denilse de bu gün alt- üst soy bilgisini arıyorsak onun sayesindedir. 54 yaşında veremden öldü. gavur padişah denilmiştir kendisine.

  - sultan abdülmecit. 16 yaşında padişah oldu. meşhur tanzimat fermanı onun zamanında ilan edildi.içki ve kadın müptelasıydı ve o da babası gibi vereme yakalandı. acayip müsrif biriydi. rüşveti de severmiş. anadolu'da halk kıtlıktan kırılırken o denizi doldurup saray yaptırmıştır.
  beni karılarımla kızlarım bitirdi, son cümlesi olmuştur. 39 yaşında veremden gitmiştir

  - sultan abdülaziz ikinci mahmut'un ve pertevniyal sultan ın oğludur. 30 yaşında padişah oldu. zarif ve narin abdülmecit'ten pehlivan, kaba saba ve iri kıyım başka bir padişaha geçiyoruz. ağabeyine karşı biraz dikbaşlı olan abdülaziz az kalsın postu deldiriyordu. ancak abdülmecit ölüm döşeğinde onunla konuşup helalleşti. abdülaziz in ağladığı söylenir.
  adam hem bestekar, hem pehlivandır.
  iştahına da hayli düşkündür.
  koç ve horoz dövüşünü severdi.
  avrupa ve mısır'a yolculuklar yaptı. malumdur ki bu hanedan tarihinde ilktir.

  sonunda bir tür paşalar darbesi ile devrildi. topkapı sarayı'na nakledildi ve burada tuhaf biçimde üçüncü selim'in katledildiği daireye konuldu. bu onu çok üzmüştür. devrik bir padişahın haleti ruhiyesini düşünün.sonra bir mektup yazarak oradan naklini istedi ve feriye sarayına götürüldü. ( bugünkü ortaköy - beşiktaş arasındaki esk saraylar ) orada da öldü.

  gelelim asıl mevzuya

  intihar mı etti yoksa öldürüldü mü?

  abdülaziz, topkapı sarayında sık sık intihardan bahsedermiş.
  bir keresinde de zehir istemiştir.
  devrik bir sultansanız, her an katledilme korkusu yaşayabilirsiniz. 15 yıl hükümdarlıktan sonra kapatılmak, gözden düşmek ciddi ruhsal sıkıntılara yol açabilir... gözetim altındayken de muhafızların lakayt ve saygısız tutumları olmuştur. intihar etti diyenlerin gerekçeleri bunlar

  ancak katledildiği yolundaki gerekçeler de güçlü görünüyor. iki bileğinin de kesilmesi bunun en güçlü açıklaması. ibnülemin mahmut kemal, her iki durumun da ihtimal dahilinde olduğunu, her iki durumda da suçlunun hüseyin avni paşa olduğunu yazar.

  4 haziran 1876 günü annesinden sakallarını düzeltmek için makas istediği anlatılır. sonrasındaki olaylar tam bir kaos. annesinin kollarında vefat eder.

  - beşinci murat batı kültürü ile yetişmiş bir prense benziyordu. piyano çalar, akıcı bir biçimde fransızca konuşurdu. abdülaziz ile avrupa seyahatinde salonların yıldızı olmuştur. londra'da ingiliz veliahtı ile dost olmuş masonluğa geçmiştir. o da içki müptelasıdır, ünlü vatan şairi namık kemal ile sabahlara kadar demlendikleri rivayet edilir.
  dillere destan bir müsriftir.
  28 yıl çırağan sarayı nda gözetim altında yaşadı.

  tahta çıkışından sonra abdülaziz'in trajik ölümü onu çok sarsmıştır

  delilik belirtileri fark edildi. ata ters binmeye başlamıştır. elibiseleri ile havuza atlamaya kalkıştı. sonrasında hal edilip çırağan sarayına yollandı, ben bir yere gitmem dediği anlatılır. arabaya zorla bindirilmiştir. ve orada 1904 te şekerden ölümüne dek sakin bir hayat sürdü.

  - ikinci abdülhamid 34 yaşında padişah oldu. ağabeyi murat'ın aksine hayli tutumlu bir adamdır. ustalık seviyesinde marangozdur. kadiri tarikatına mensuptur. halifelik onun zamanında siyasi bir kavrama dönüşmüştür.vesveseli kişiliği ona devasa bir muhbir teşkilatı kurdurmuştur. en çok tartışılan padişahlardandır. tartışma güncelliğini koruyor. şu an trt dizisinde anlatılıyor, izlemedim ama abartılı ve gerçeklikten uzak bir şekilde dramatize edildiğine eminim. birkaç sahneyi gördüm. ittihatçıların darbesiyle tahttan indirilmiştir ve öldüğünde bütün istanbul ağlamıştır.

  popüler tarihin önemli bir figürü olmaya devam ediyor. yıldız sarayı onunla özdeşleşen bir isim. bir diğeri ve sadece ikinci abdülhamid ile anılan sözcük de istibdat tır.

  sağcıların ve muhafazakarların ulu hakanı
  solcuların kızıl sultanı

  31 mart vakası akabinde selanik'e sürgüne gönderildi

  esmer ve ortadan biraz daha uzun biriydi. bir gördüğünü bir daha unutmazmış. içki içmezdi ve dindardı. ancak bazı kaynaklarda da konyak sevdiği söylenir.
  sherlock holmese bayılırdı. çok çalışkan ve tutumluydu.

  10 şubat 1918 de beylerbeyi sarayı' nda vefat etti.

  - mehmet reşat 65 yaşında padişah oldu. talihe bak! 9 sene tahtta kaldı ve belki de osmanlı tarihindeki en sessiz ve en ünsüz padişahtır o. ittihatçılar 'bunak' derdi reşat'a. ölümünden yedi senen önce hazineye kefen parasını vermiş, son demlerinde de kimseyle görüşmek istememiştir. artık beni bıraksalar da onurumla ölsem, diyen, devleti gibi yaşlı bir sultandı mehmet reşat.

  gençlğinde sarışın ve yakışıklıymış ama yemeye içmeye vermiş kendini...

  3 temmuz 1918 de vefat etti.

  - sultan vahidettin. 6. mehmet. son mohikan! 1 kasım 1922 ye kadar resmi padişahtır. 57 yaşında romatizmalı bir adam olarak tahtta oturdu ve 4 yıl kaldı orada. 16 kasım 1922 de ingilizlerin malaya zırhlısı ile malta adasına doğru hareket etti. san- remo'da 1926 yılında öldü. çok sessiz ve ağzı sıkı bir adammış. mustafa kemal paşa almanya yolculuğunda ona yaveri olarak eşlik eder. vahdettin'in önceleri çok sessiz sonra yurt topraklarını çıkınca açıldığını anlatır. ona planlarından bahsetmiştir. son padişah günlük tutan tek sultandır.

  bitti.

  bu, bizim de tarihimiz. sevin ya da sevmeyin. bu insanlar etiyle kemiğiyle vardılar ve geçtiler. iyilikleri ve zavallı yönleriyle insandılar. bizim gibi. evet aslında çoğunun hikayesi trajik.

  saf ve aptalca ben osmanlı torunuyum diyen cahil sürüsü de okumuyor, osmanlı dan nefret eden, onu şeytanlaştıran tipler de okumuyor. tarihimiz kimsenin tarihinden ne daha hijyenik ne de daha parıltılı. açıkçası diğer hanedanlarla mukayese edildiğinde osmanlı padişahları daha sade yaşamış bile denebilir.