şükela:  tümü | bugün soru sor
 • veganlardan daha hassas, daha bilinçli, daha elit olanlarının takıldığı akımdır efendim.

  vejetaryen kişi hayvansal ürünleri (süt, bal gibi) tüketmekteydi ancak eti yani hayvanın kendisini doğrudan tüketmemekteydi.

  vegan kişi ise hayvansal olan hiçbir besini türketmemekte buna ek olarak hayvansal ürünleri "deri, kaz tüyü..." gibi ürünleri de kullanmamaktaydı.

  yeni tanımladığım ileri veganizm ise daha önceden tartışılmış olan, bitkilerin yenildiklerini ve acıyı hissettikleri konusunu ele alıyor.

  bizlere "hayvan leşi yiyorlar" diyerek hakaret eden vegan kişiler acaba çatır çutur canlı canlı öldürmeden bitki yediklerinin farkındalar mı?

  biz en azından hayvanı öldürüp öyle yiyoruz. acı çekmiyor.

  ileri veganizm nedir?

  doğaya tam anlamıyla saygı duymaktır. şahsen ben bu derece duymuyorum ama duymak isteyenler olabilir.

  kural 1: bitkinin üremesini sağlayan hiçbir parçası yenilmez. koca bir bitki soyunu ısırarak yok edeceksiniz ha vah vah vah...
  kapsam: tohumlar ve taze çiçekler.
  örnek: fındık, ceviz, buğday tanesi, badem, kahve, kakao, muz * vb.

  kural 2: bitkinin sadece yaprak ve meyveleri dalında kuruduktan sonra yenilir asla koparılmaz, çünkü bitkinin canı acıyabilir dimi. üstelik bu hayvanı öldürmeden vücudunun parçalarını koparmaya benziyor. garibim dilini geçtim ağzı bile yok nasıl anlatsın derdini.
  örnek: elma koparılmaz, yere düşer ya da dalında kurur. marul sogunlaşınca yenilebilir.

  kural 3: ileri veganizm bitkilerin dışında mantarları da kapsar. fungus alemine tabi olduğu için sporinli anti-biyotikler asla içilmez. bunun yerine teknik anti-biyotikler tercih edilir.

  (bkz: hadi bakalım)

  edit: küçük dokunuşlar.
9 entry daha