şükela:  tümü | bugün soru sor
 • öncelikle örnek bir oy pusulası

  ittifak ismi
  - ittifak kuran partiler isterlerse ittifaklarına bir isim koymayabilirler. bu durumda yalnızca "ittifak oldukları belirtilir."

  -isterlerse ittifaklarına bir isim koyabilirler. "ekşi ittifak," "a ve b partisi ittifakı" gibi.

  mühür

  - seçmen mührü ittifak yapan partilerden birisini basabileceği gibi her ikisine yahut ittifaka ayrılan herhangi bir bölgeye basabilir. her üç durumda da geçerli olacaktır.

  aday listeleri

  teklifin 12. maddesi " ittifak yapan siyasi partiler, kendi aday listelerini verir." diyor. ancak zannediyorum ortak bir protokolde anlaşarak tek bir liste vermelerine engel bir durum yok.

  baraj
  barajın hesaplanmasında ittifakın toplam oy oranına bakılacak. ittifak üyesi partilerden a partisi tek başına %7, c partisi %4 oy almışsa barajı geçmiş sayılacaklar. (madde 20)

  oy/vekil dağılımı

  5 vekil çıkaracak z ilimiz için;
  a partisi %36
  b partisi %30
  c partisi %14
  d partisi %10
  e partisi %9 oy almış olursa ittifak olmadığı taktirde a partisi 2, b partisi 2, c partisi 1 vekil çıkaracaktı. (tüm partilerin barajı geçmiş olduğu varsayımında)

  a ve d partileri ittifak yaptığı taktirde ise; a-d ittifakı 3, b partisi 2 vekil çıkaracak.

  bunun hesaplanmasında ise “ittifakın elde edeceği milletvekili sayısının hesaplanmasında, ittifak yapan siyasi partilerin toplam oyu esas alınır. ittifakın elde ettiği toplam milletvekili sayısı, ittifak yapan siyasi partiler arasında her birinin aldığı geçerli oy sayısı esas alınarak bu maddedeki usule göre paylaştırılır.” yani a ve d ittifakının toplam oyu %50 olduğu için milletvekili dağılımında bu şekilde esas alınacak. daha sonra a ve d ittifakının aldığı 3 vekil kendi aralarında oy oranlarına göre paylaştırılacak.

  not: entry "298 sayılı seçimlerin temel hükümleri ve seçmen kütükleri hakkında kanun ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi" baz alınarak yeniden yazıldı. abdülkadir selvi'nin yazısından yola çıkarak yazdığım, entry'nin ilk hali için bakınız (bkz: #74408751)
21 entry daha