şükela:  tümü | bugün soru sor
8 entry daha
 • entry'nin ilk hali şu şekildeydi:

  diyelim ki x ve y partileri ittifak yaptılar, bu partiler isterlerse 600 vekillik tek bir liste verebilecekleri gibi iki ayrı liste de verebilirler. (her parti kendi listesini verebilir.)

  - her partinin kendi listesini verdiği durumda x partisine verilen oylar x listesinden, y partisine verilen oylar y listesinden sayılacak. her iki partiyi de mühür basıldığı taktirde vekiller partilerin kendi aldığı oylara göre dağıtılacak.

  örneğin: bir seçim bölgesinde geçerli oyların %30'unu x partisi, %10'unu y partisi aldı. her iki partiye de mühür basanların oranı ise %4.

  buradan yüz vekil çıkacaksa 30 vekil x partisine, 10 vekil y listesine verilecek. her iki partiye verilmiş oylar ise oy oranına göre dağıtılacak. yani x partisi 3 vekil daha alacak y partisi ise bir vekil daha alacak.

  bu ittifakın temel yararı barajı aşamayan küçük ittifak üyesinin barajı geçmesini sağlamak olacak. (daha sonra bu kısma ekleme yapacağım bir ayrıntı var)

  - iki parti isterlerse tek bir liste de verebilecekler.

  iki partinin tek liste verdiği durumda partiler isterlerse ortak bir isim ile seçime girebilecekler. örneğin "x ve y partileri seçim ittifakı", "öz hakiki seçim ittifakı", "şen kardeşler seçim ittifakı" gibi. böyle bir ismin seçilmesi durumunda oy pusulasında ittifak ismi yazacak, seçmen de bu isme oy verecek.

  öte yandan partiler isterlerse ittifak ismi seçmeyebilirler. bu durumda oy pusulasında her iki partinin de ismi ayrı ayrı yer alacak. seçmen mührü x partisine de bassa, y partisine de bassa, x ve y partilerinin her ikisine de bassa x ve y partilerinin kurmuş oldukları ittifaka bir oy vermiş olacak ve vekiller ortak listeden seçilecek.
13 entry daha