şükela:  tümü | bugün soru sor
9 entry daha
 • bu sistem yasalaşırsa chp ne yapsın sorusuna cevap arayalım;

  öncelikle son genel seçimlerde (kasım 2015) ak parti 49,5; chp 25,3; mhp 11,9; hdp 10,8 oy almış. bunların dışında kalan partilerin hiç birisi %1'den yüksek bir oy alamamış.

  seçimler yenilenmeden önce ise (haziran 2015) ak parti %40; chp %25, mhp %16; hdp %13; saadet %2 oy almış. diğer partilerin hiç birisi %1'e ulaşamamış.

  son olarak 2014 yerel seçim sonuçlarına bakalım:
  ak parti %45, chp, %27, mhp %15, bdp+hdp %6, saadet %2, bbp %1 oy almış.

  ak partinin ittifak yapacağı kesin olan parti mhp. her ikisinin de oldukça yüksek oy oranları var. mhp seçmeninin büyük kısmı iyi partiye kaptırmış da olsa şu anda en yüksek oyu alacak olan 5 partiden birisi durumunda.

  ak parti ayrıca saadet ve bbp ile de ittifak yapabilir. oy dağılımlarına bakarsanız saadet ve bbp'nin toplamda %2-3 arasında bir oy potansiyeli var. belki ittifak olmasa ak parti ve mhp'den kaçan seçmenler de buraya gidecekti. bu partilerle yapılacak bir ittifak ile hem oy oranı 2-3 puan arttırılacak hem de kaçan seçmenin önü kesilecek.

  chp'nin ittifak yapabileceği potansiyel parti ise dsp. sözlükte ldp ismi de dillendiriliyor. dsp'nin son iki seçimde aldığı oy oranları %0.07 ve 0.19 şeklinde. ldp'nin ise her iki seçimde de 0,06. ikisini toplasanız dahi dişe dokunur bir oy oranı elde edilmediğini görüyorsunuz. hatta bırakın bu ikisini barajı aşamayan ve ak parti ile ittifak yapmayan "tüm partilerle" ittifak kursa dahi oyunu %1 bile artıramayacak neredeyse. bir de cem toker ve masum türker'in meclise girmiş olması ihtimalinde kemal kılıçdaroğlu için yeni rakipler çıkmış olacak. dolayısıyla bu ittifaklar hiç bir şekilde chp'nin işine gelecek, ona katkı sağlayacak ittifaklar değil.

  seçim zamanı yaklaştığında eğer iyi parti barajı geçemiyorsa iyi parti-chp ittifakı iş yapabilir. bu sayede iyi partinin yüksek miktardaki oyu da boşa gitmemiş olur. ancak iyi parti barajı zaten geçebiliyorsa bu ittifak gerekli mi tartışılır. elbette her halükarda bu ittifak olduğu taktirde muhalefetin daha az oyu boşa gidecektir. (toplam orana bakılacağından) ancak ittifaktan dolayı potansiyel bir oy kaybı da olabilir.

  hdp ile chp yahut iyi parti ittifakı ise bu partiler için intihar olur. kesinlikle kaçınılmalıdır.

  işin özü; chp ittifak yapmamalıdır.
12 entry daha