şükela:  tümü | bugün
201 entry daha
 • ünlü yazar samuel langhorne clements adıyla doğmuştur. mark twain adı ise kullandığı bir çok mahlastan biridir. thomas jefferson snodgrass, rambler, sergeant fathom, w. epaminondas adrastus blab gibi takma isimler kullansa da "iki kulaç derinliğinde" anlamına gelen mark twain ile ünlü olmuştur.

  twain memleketi missouri ile özdeşleşmiş olsa da kendi buradan nefret ederdi. hatta bir keresinde memleketi hakkında şunları söylemişti "benim memleketimde doğanlardansanız eyaletin ismini missourah diye söylersiniz, eğer burada doğmayanlardansanız missouree diye telaffuz edersiniz. eğer burada doğmuş ve benim gibi tüm hayatınızı burada sürdürmüşseniz misery (ing. ızdırap) diye telaffuz etmeye başlarsınız."

  twain memleketinde epey prestijli bir iş sayılan kaptanlığı yapmaya başladı ve ismini bu şekilde seçti. kardeşinin de kendisiyle birlikte gemide çalışmaya başlamasının ardından, bir gün, mark twain kardeşi henry'nin ölümünü rüyasında gördü ve bir ay sonra gerçekten de kardeşi gemide olan bir patlama ile öldü. bu rüyadan çok etkilenen twain bu tarz kehanetlere ilgisini hiç kaybetmedi.

  askerliğinin ardından gazetecilik ve yazarlık yapmak için san francisco'ya giden ve ardından twain, ünlü olmasının ardından tüm ülkede konferanslar vermeye başladı. iğneli ve eğlenceli bir anlatımı olan yazarın pek çok kişi tarihin ilk stand-up gösterisini yaptığını söylenmektedir.

  twain'in müstehçen dili ile anlattığı konular seks, osurmak, masturbasyon gibi konularda olabiliyordu. yemekler ve konferanslar sırasında bu tarz konularda konuşmaktan çekinmiyordu. bir keresinde kraliçe ı. elizabeth'in olduğu bir gruba osurmak hakkında uzun bir konferans vermişti.

  mark twain, aynı zamanda bir puro hastasıydı. günde 20 ila 40 arasında pura içtiği hatta pura içerken uyayakaldığı bilinmektedir. bu kadar puro içmesine rağmen yazar, en kalitesiz puroları seçerdi. bu yüzden pek çok arkadaşı yazarın evine giderken ikram edilen purolardan içmemek için kendi purolarını getirirlerdi. bir muhabir bir röportaj sırasında yazarın puroları için "uzun, siyah, ölümcül görünüyorlar" demişti. "içlerinden ilkinin cinayetten hüküm giymediğine şaşırıyor insan."

  yazarın purolardan daha fazla sevdiği şey ise kedilerdi. hatta kendine eşlik etmesi için komşuların kedilerini aldığı bile olurdu. bir keresinde "eğer insan ile kedi melezlenebilseydi, insan gelişme gösterir, kediler ise geriler." demişti.

  kedileri bu kadar sevmesinen rağmen ünlü yazar bebeklerden nefret ederdi. arkadaşlarından birinin ailelerine yeni katılan bebek için "ne kadar harika canlılar değil mi?" demesi üzerine twain'in "hiçte değil. ben nefret ediyorum onlardan." demişliği bile vardı. bir keresinde kız kardeşinin oğlu hasta olan twain'in yatağına tırmanıp onu öpmesinin ardından twain, "bugün ölmez de sağ kalırsam herod'a anıt dikmeye karar verdim" demişti.

  en ünlü kitaplarından adventures of huckleberry finn içeriği bazı eyaletlerde yasaklanmış ancak bu yasaklanma ters etki yaratarak kitabın satışlarını yüzde üç yüz arttırmıştı.

  twain, nobel edebiyat ödülü'nün ilk adaylarından biriydi. ancak bazılarına göre hayata karşı duruşu yüzünden nobeli kazanamadı. onun yerine şu an adını hatırlamadığımız bir yazar nobeli kazandı ancak bir çok insan twain'e nobel edebiyat ödülünü bizim için sen kazandın içeriğide mektuplar gönderdi.

  kitap satışlarından ve konferanslardan epey para kazanan ünlü yazar buradan kazandığı paraları kendine ve başkalarına ait olan bir takım icatlara yatırım olarak kullanmıştı. hatta ünlü bilim adamı nichole tesla ile çok yakın arkadaştı. tesla'nın laboratuvarına sık sık giderdi ve tesla ile birlikte çok zaman geçirirlerdi. aynı zamanda evine ilk telefon bağlatan insanlardan biri olan twain, telefona yatırım şansı varken yapmamıştı. hatlardaki parazitin telefonun yaygın kullanımını engelleyeceğini düşünmüş ancak daha sonradan yanıldığını anlamıştı.

  twain aynı zamanda ilk daktilo kullanıcılarından biriydi. sadece bununla kalmayarak daktiloya yüklü bir yatırım yapmıştı. daktiloya yatırım yapan diğer ünlü bir yazar ise bram stoker idi. aynı zamanda daktilo ile yazılmış ve basılmış ilk roman yazarın kendisine aittir (mississippi'de yaşam). ancak yatırım yaptığı şirket batmış ve parasını kurtaramamıştı. şirket ise twain üzerinden reklam yapmış fakat twain bu yüzden para kazanamamıştı.

  twain'in kendi üzerine ise üç adet patent bulunuyordu. bunlardan ikisi başarısızlıkla sonuçlansa da ilk yapışkanlı albümün patentini alarak çok para kazandı. amerika boyunca yer alan ev kadınlarının rağbet gösterdiği bu albümü yazar, yaptığı seyahatleri biriktirmek için yapmıştı.

  kazandığı tüm servete rağmen yaptığı yanlış yatırımlar sonucunda yazar iflas etti ve amerika'da yer alan malikanesini satmak ve avrupa'ya taşınmak zorunda kaldı. karısının ölümünün ardından iyice yıkılan yazar ölümünü öngörerek "halley kuyruklu yıldızı ile doğdum ve onunla birlikte öleceğim. eğer o gün ölmezsem hayatımın en büyük hüsranını yaşamış olurum." demiş ve haklı çıkarak gerçekten de o gün ölmüştü.
46 entry daha