şükela:  tümü | bugün
280 entry daha
 • ön edit: işbu entry, karşısındaki kişinin elini öldürürcesine sıkan kişiler için girilmiştir.

  kendine güvenen, özgüvenli biri falan değildir. dominant gözükmeye çalışıyordur ancak değildir kesinlikle. böyle tokalaşan kişilerden uzak durun.
  öncelikle dominant (baskın) kişilerin tokalaşması karşıdakinin elini sıkma şeklinde değil, avuç alta bakacak şekildedir. (ön kolun iç kısmı aşağıda kalacak şekilde)
  dominant kişinin tokalaşması.
  bizim normal günlük hayatta yaptığımız tokalaşma eşitlik tokalaşmasıdır.
  bunu hepimiz az çok biliyoruz zaten.
  peki, iki dominant karşı karşıya geldi, ne olacak?
  kanada başbakanı justin trudeau ile amerika birleşik devletleri başkanı trump'ın tokalaşması bu karşılaşmaya bir örnektir.
  dikkat ederseniz trump'ın tokalaşması normalde diğer kişilere çok agresif olmasına rağmen (karşıdakinin elini aşağıya ve kendine doğru çekme, diğer elini karşıdakinin omzuna koyma vs.) diğer baskın kişi olan justin'e etki etmemiştir. ikisi birbirinin omzuna ellerini koydular, yani "kontrolün bende". justin, trump'ın elini yukarıya doğru bükmesine izin vermiyor. beton gibi çakıldılar tokalaşırken yemin ediyorum. beden dili dediğin böyle olur.
  ama şu elini sıkan davarlara kimse özgüvenli falan demesin. karşıdakinin elini hayvan gibi sıkmak, düpedüz görgüsüzlük belirtisidir. tekrardan söylüyorum, böyle kişilerden uzak durmanızı öneririm.
  edit: dominant tokalaşma çok da hoş, güzel, ayrıcalıklı bir şey değildir. eğer zorba biri değilseniz veya tokalaştığınız kişi bir rakibiniz değilse dominant tokalaşma, karşınızdaki kişinin size olan bakışını zedeleyebilir. gereksizdir. ilkeldir.
  edit2: güçlü sıkan bir tip gelmiş başlığa. hoşgelmiş. benim anlamadığım olay, karşıdakinin elini kırarcasına sıkan kişileri eleştirdiğimde "n'apsın, ölü balık gibi mi sıksın?" diye cevap almam. dostum, karşıdakinin elini normal şekilde sıkabilirsin. ben öyle yapıyorum mesela. ne gevşek, ne sıkı. insan gibi. her insanın parmakları kalın, bileği güçlü değil. illa ya çok sıkmak ya da çok gevşek bırakmak diye bir algı oluşmuş nasıl oluşmuşsa.
109 entry daha