şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
 • 2. dünya savaşının ardından italya ekonomisini geliştirmek adına 1950’lerin sonunda, monte toc dağına bitişik şekilde inşa ediliyor. 850 metre uzunluğunda ve 262 metre yüksekliğindeki bu baraj, yapıldığı tarihte dünyanın en yüksek barajı ünvanına sahipti ve oldukça görkemli bir yapıydı.
  günümüzde dünyanın yüksek barajları listesi için bknz

  fakat hiçbir risk hesaplanmadan, jeolojik raporlar ve çevresel faktörler dikkate alınmadan inşa edildiği acı bir şekilde ortaya çıkacaktı.

  ilk başta 1960 yılında baraj inşaatı tamamlandıktan kısa bir süre sonra küçük çaplı heyelanlar yaşanıyor. bölge halkı bu durumdan endişe duymaya başlıyor. yaşanacak büyük felaket öncesi bu küçük çaplı ilk belirtileri görmezden gelen baraj yöneticileri akıllanmıyorlar. baraj çevresindeki toprak koruma gereksinimlerini yerine getirmedikleri yetmezmiş gibi baraj gölünü de emniyet düzenlemelerinin üzerindeki seviyelere kadar suyla dolduruyorlar.

  nihayetinde 9 ekim 1963 günü sabah saatlerinde, monte toc dağının tepesinden yaklaşık 340 milyon metreküp ağırlığında bir kaya baraj gölüne çöküyor. 250 metre yüksekliğinde 50 milyon metreküplük korkunç bir dalga oluşuyor ve vadinin çevresindeki köyleri yok ediyor. resmi kayıtlara göre 1900 gayri resmi veriler göre 2500 kişi ölüyor.

  olay tarihin en büyük tsunami felaketleri arasına giriyor.

  böyle büyük bir felaket yaşandığı halde baraj zarar görmüyor.

  2001 yılında vajont - la diga del disonore isimli bir filmi bile çekiliyor.
2 entry daha