şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
 • ingiliz fizik profesorü
  tam adı: stephen william hawking
  doğumu: oxford 8 ocak 1942
  kolej : oxford doğa bilimleri
  phd: kosmoloji/cambridge (1966),
  tecrübe:uygulamalı matematik ve teorik fizik
  (cambridge 1973-79)
  1979 lucasian professor of mathematics mertebesine ulaştı
  uzmanlık alanı: evreni yöneten temel yasalar. einstein teorilerini de kapsayan , quantum mekaniği, evrenin kökeni ve kara delikler.
  tez: "large scale structure of space-time" in 1971, (zaman ve uzayın geniş ölcekli yapısı)
  en ünlü teorisi : kara deliklerin atom altı parçacıklar yaydıklari üzerine "havking radyasyonu teorisi"
  taninmasini saglayan kitabi: "a brief history of time" (1988) (zamanin kisa tarihi). bu güne kadar 9 milyon adet satti. best seller listesine giren ilk fizik kitabi
  hastaliği: amyotrophic lateral sclerosis, (a.l.s.) 1963'de kolejde semptomlar göstermeye başladi. 1974'ten sonra ağirlaşti,80'den sonra bakicilara muhtac hale geldi. hali hazirda hareket edebilmek için bir elektrikle kumanda edilen tekerlekli sandalye ve iletişim için çene kaslari ile idare edilen bir konuşma cihazi kullanmakta.

  özel yaşami: kendisini aldattiği için ayrildiği eski karisi jane'den 3 çocuğu var. bir de torunu oldu. eşinden boşandiktan sonra bakicisi elaine mason ile halen süren bir evlilik yapti.
  hali hazirda ikinci karisi ve yardimcilari ile dünyayi dolaşmakta ve sempozyumlara katilmaktadir. cnn, 'larry king live' da ekrana çikmiş ve simpsons çizgi filminde bir karektere ilham vermiş görünmekedir
  http://www.pbs.org/…ing/cosmostar/html/hawking.html
1377 entry daha