şükela:  tümü | bugün
215 entry daha
  • 2 yıldır yaşadığım üçüncü dünya ülkesi ayarında sözde bir avrupa ülkesinin baş kenti. eğer gidecek başka yer kalmadı her yeri gördüm zaten diyorsanız o zaman turist olarak 2-3 gün geçirebilirsiniz ama onun dışında çok gereksiz bir aktivite olur paranızı boşa harcamayın. 15 temmuz sonrasi vize işlemleri 40 gün sürüyordu. ben olsam küfür eder her türlü seyahati de iptal ederdim. neden böyle bir nefret entrysi giriyorum ? basit. dublin geçen çarşamba gününden beri kapalı. evet bildiğiniz kapalı. ne toplu taşıma çalışıyor ne marketler açık ne de havalimanı isliyor. bunların hepsi 20 cm kar yüzünden oldu. ülkede ekmek ve süt yok. insanlar 5er 10ar istifledi. yollar sağlı sollu terkedilmiş arabalar ile dolu. aynı walking deadteki gibi. dün ve bugün itibariyle öğleden sonra açılan marketlere insanları 50'li gruplar halinde alıyorlar.şaka değil insanların marketleri nasıl yağmaladığının görüntüleri var. yağmalama derken gerçekten yağmalanan bir market oldu ahaburda . adamlar para kasasını bile çalıp iş makinası ile kırdılar. aynı insanlar bu marketi iş makinaları ile yıktılar. merak eden izlesin. işin komik tarafı adamları tutuklamaya polis gidemedi kar yüzünden ,ordudan yardım istediler. temelde sorun irlandalıların ultra tembel olmaları. 1 yılda bitecek inşaat 4 yılda falan belki bitiyor. ülkede inanılmaz bir kiralık ev problemi var . en kötü evleri bile 20 kişi aynı anda görmeye gidiyor. ev bulamadığı için işi bırakıp ülkesine dönen insanlar tanıyorum. onları oraya getiren iş yerlerini ofiste yatmak ile tehdit eden arkadaşım bile var. işin en tuhafı uçuk kiraları ödemeye razı olsanız bile aynı bir iş başvurusu gibi tüm belgeler ile başvuru yapıp sonuç bekliyorsunuz. kiralık evi görmek için kapıda kuyrukta beklediğimi bilirim. haliyle başvuru yapan onlarca kişi arasında sizin seçilmeniz için yapabileceğiniz hiç bir şey yok.
    sağlık sistemini anlatmak bile istemiyorum. ispanyol müdürümün bizlerden şöyle bir isteği olmuştu. "eğer çok hasta olursam beni hastaneye götürmeyin direkt gömün". evet bu saçma sapan ülkede yaşamak istiyorsanız critical skills employment permit alabilirsiniz sonra gidip oturma izni ve utanmadan turist gibi reentry vizesi almanız gerekir. online randevu geçen sene başladı sanırım. ben ilk geldiğimde sabah 4'te sıraya girmiştim. bu arada reentry vizesi denen saçmalık için ayrı bir randevu var ve ödemesi posta çeki ile yapılıyor. yok ben randevu alamadım posta ile başvurayım derseniz 2 hafta sürüyor o pasaportun size geri gelmesi. bu arada oturma izni ve reentry vizesi aynı ofiste veriliyor. aralarında 2 metre mesafe var ama bu süreci iyileştirmek için sıfır çaba sarfettikleri için hiç bir şey değişmiyor. bugün pazar hava yağmurlu .yerdeki kar hızla eriyor ama koduğumun tramvayı hala çalışmıyor. duruma bakacaklarmış. peki toplu taşıma normal zamanda iyi mi ki. hayır değil. muhtemelen avrupanın en kötüsü. neyse çalıştığım şirketin amsterdam ofisine transfer için teklif aldım onu düşünüyordum bir süredir. 2 yılımı yakıp yine de gidicem. ayrıca diğer entrylere şöyle bir göz gezdirdim de tipik ekşi sözlük romantikliği olmuş yine. yok efendim sokakları şöyleymiş te tarih kokuyormuş ta. şehir merkezinde sokakları eroinman ve dilenciden geçilmiyor buyrun gelin. çoğu yerde akşam 7'de kapatıyor kafeleri.
    edit: havasından hiç bahsetmedim bile ama sanılanın aksine her gün yağmur yağmıyor burda. tek kötü tarafı yaz ve ilkbahar mevsimlerinin olmaması
    edit 2: simdi de su kesintileri basladi teallamya
    son edit : dublin'in begendigim yonleri de var. insanlari inanilmaz sicak kanlidir. kendimi yabanci ulkedeymisim gibi hic hissetmedim. ayrica dogasi sahanedir. 20dklik araba yolculugu ile vikingsin cekildigi mekanlara ulasabilirsiniz.
58 entry daha