şükela:  tümü | bugün
149 entry daha
  • yazın ayrı kışın ayrı dert;

    yazın pek çokları yazmış tuzlu nem can sıkar. ayrıca kışın zarar gören yapıyı tamir etmek ettirmek büyük problemdir yaz başında. birde sanırım son dönemde boğazda gezen ticari eğlence tekneleri var son ses bangır bangır mezuniyet gibi dünyanın en gereksiz şeylerini kutluyor insanlar veya araplar tur yapıyorlar. onlarında sesi inanılmaz rahatsız edici olmalı bilemedim tam.

    kışın ise o yapı ısınmaz ne yaparsanız yapın bir çözümü yok bu soğuğun. zaten bunu bilen yalı sahipleri kışın yalıda kalmazlar. ayrıca panjurları kapatıp terk etmek ve yazın tekrar gelmekte çözüm değildir. içinde insan yaşamayan ( soba, şömine, kalorifer yanmayan) yalı yaza kadar haşat olur. bu sebeple kimse oturmasa bile aralıklar ile yalı ısıtılır masraf edilir. yazın müştemilatta kalan görevliler kışın yalının girişini kullandığı olur bu sebeple sıklıkla. mutfak kullanılır en azından bu sebeple.

    birde yalının boğazdaki konumuna göre martı sorunu var. eğer ki çocukluğunuz yalıda geçmemiş ise 4-5 civarlarında o canavarların sesiyle uyanıp bir daha uyumamanız çok normal. günlük haftalık gelen misafirlerde özellikle yabancılarda çokça rastladım ben bu duruma.

    haa yalının sahibi için bu sorunlar minimum düzeydedir tabii. sorun çalışanlaradır büyük ölçüde sahibi için sorun maddidir. ama çokta koymaz geneline. bir dönemler müştemilatta yaşamış birisi olarak benim gözlemlerim böyle.
82 entry daha