şükela:  tümü | bugün
17 entry daha
 • bu fotoğrafın çekildiği tatbikatta yaşadığı bir olay bizi kıyafet devrimine kadar götürmüştür.

  tatbikat sırasında fransız bir general karargahta kendi birliği için plan düzenlerken vahim bir stratejik hata yapar. mustafa kemal hatayı fark eder ve fransız generali uyarır. fransız general hiç oralı olmaz ve kendi bildiğini okur ve tatbikatta fransız generalin o hamlesi yüzünden mağlup olunur. bu olayı gören başka bir asker mustafa kemal’le olan sohbetinde bu konuyu açar ve “kıyafetleriniz ve başlığınız yüzünden kimse sizi burada ciddiye almaz” der. mustafa kemal bu eleştiriyi ciddiye alır ve ertesi gün kendisine tüm parasıyla bir takım elbise ve fötr şapka alır tatbikat sonundaki baloya o kıyafetle katılır.

  baloda son parasıyla aldığı takım elbise ve fötr şapka

  yıllar geçer bellidir ki avrupanın halkımıza karşı dern bir ön yargısı vardır bu bir şekilde kırılmalıdır.biz de yeteri kadar çalışırsa en az avrupalılar kadar her konuda başarı gösterebiliriz öz güveni oluşmuştur. fakat tek bir engel vardır bu kıyafetlerle ağzımızla kuş da tutsak bizi aşağı göreceklerdir.

  kastamonu ziyaretinde de yerel halk içinde giyim uyumsuzluğu gözüne çarpar. şalvar üstü ceket giyenler, hoca olmadığı halde sarık cübbe tarzında giyinenler. tüm bunların üstüne atatürk olarak kıyafet devrimini yapar.

  bu hikaye bize gösteriyor ki atatürk’ün yaptığı her devrimin bir alt yapısı vardır. hiçbir hamlesi keyfi ya da sırf bazı çevreleri rahatsız etsin diye yapılmamıştır. o gerçek bir realist, baştan aşağı milliyetçi ve ömrünü halkının istikbaline adamış bir kahramandır.

  büyüksün atatürk. sandığımızdan da bildiğimizden de daha büyüksün.
113 entry daha

hesabın var mı? giriş yap