şükela:  tümü | bugün soru sor
100 entry daha
 • bence fransız arşivlerini taramak gerekiyor. her geçen gün yeni bir fotoğrafla karşılaşıyoruz. ben de o günlerden şu fotoğrafı ekleyeyim. bakalım ilk bakışta bulabilecek misiniz?

  fotoğrafın çekildiği (bkz: picardie manevraları) ve atatürk üzerine o kadar şey yazabilirim ki.. o günlerin atatürk'ün fikir dünyasına katkısı çoktur.

  atatürk havacılık konusunda sandığımızdan daha da ileri görüşlüydü ve oraya boşuna yollanmadı. yorumlarıyla, bilgisiyle katılımcıları şaşırttı. özellikle de yüzbaşı mustafa kemal, etkinliğin düzenleyicisi fransız mareşal ferdinand foch'u şaşırttı. osmanlı yüzbaşısı, fransız mareşali şaşırtıyor ve ilgileri üzerine çekiyor diyorum. rütbe ve statü farkı anlaşılıyordur umarım.

  atatürk'ün stratejik açıdan havacılığın önemini nasıl kavradığını istikbal göklerdedir sözünden anlamak mümkün. anlayan için harika bir söz etmiş. atatürk'ün havacılık üzerine teknik bilgisi ise günümüzde bile sayılı ülkelerde olan (bkz: ankara rüzgar tüneli) projesini başlatacak kadar ileri seviyedeydi. kurdurduğu uçak fabrikasını, türk hava kurumunu söylememe gerek yoktur herhalde. o günün aktörleriyle vizyon farkını kavrayabiliyor musunuz bilmiyorum ama hani şu etkinliği düzenleyen mareşal ferdinand foch var ya vizyon farkı dedik, onun bir sözünü ekleyeyim siz karşılaştırın. "uçaklar enteresan oyuncaklar ama askeri değerleri yok" kaynak

  ben picardie günlerinin atatürk ve havacılık kısmını yazmak istedim. onun harinde atatürk hayatına etki eden başka olaylar da yaşamıştır. atatürk'ün son anda binmediği uçağın düşmesi, başındaki fes ile dalga geçilmesi ve atatürk'ün şapka devrimi düşüncesinin temellenmesi gibi.

  aklıma gelmişken söyleyeyim. hepimizin bildiği gibi atatürk, manevi kızı sabiha'yı pilot yapmıştır. burada ince bir detay var. sabiha gökçen'e "gökçen" soyadını verdiği tarihte sabiha gökçen'in pilotlukla alakası yoktu. atatürk, manevi kızının pilot olmasına çok önceden karar vermişti de kimsenin haberi yoktu..
31 entry daha