şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
19726 entry daha
  • bir zamanların efsane çizgi romanı tommiks'in isminin sadece ülkemizde bu şekilde kullanılması.
    italya'da yaratılan bu çizgi romanın asıl ismi capitan miki'dir. ancak ülkemizde miki ismi kullanılmak istenmediğinden (söylenene göre samim utkun tarafından) ismi tommiks yapılmıştır. peki bu isim nerden gelmekte?
    tom mix (1880 -1940 ) aslında gerçekten yaşamış bir aktördür. sessiz sinema yıllarında yüzlerce westernde görev almıştır. dublör kullanmadan, tehlikeli ama görsel olarak seyirciyi yakalayan birçok sahneyi başarıyla canlandırmıştır. sonraki yıllarda çekilen tüm filmlerde aktörler onun kovboy imajını örnek aldı.
    sesli sinemaya geçildiğinde ise tom mix artık sinemadan kopmaya başladı ve zamanla unutuldu. muhtemelen tommiks i ülkemize getirenler bu filmleri izlemişlerdi. olayın tuhaflığını anlamak için, bu çizgi roman ve karakterin adının john wayne veya clint eastwood olduğunu düşünsek yeterli sanırım.
    ilginç olan bu isim sadece bu çizgi romanın değil teksas tommiks ifadesiyle tüm çizgi romanların ülkemizdeki karşılığı haline gelmiştir. daha da ilginci teksas çizgi romanının da orijinal ismi teksas değil, il grande blek tir. ne karakterin ne de hikayenin teksas'la alakası yoktur.
17733 entry daha

hesabın var mı? giriş yap