şükela:  tümü | bugün
44 entry daha
  • sen kalk, kara delikler ile ilgili dünyanın en ufuk açıcı çalışmalarını yap, literatürde isminle alınacak keşiflerin olsun. dünyanın en çok okunan doktora tezine imza at. 20'li yaşlarında dünyanın en boktan hastalıklarından birine yakalan ve kısa süre sonra öleceğini öğren. yok ama bu durdurmasın seni, ölme amk; konuşma yetini dahi kaybet ama ölme, kendi geliştirdiğin tekerlekli sandalye ve iletişim zımbırtısıyla hala hiç durmadan çalış. 37 yaşında cambridge'den prof. ünvanını al. yaptığın çalışmalar yetmezmiş gibi sen ve senden önce yapılan tüm çalışmaların harika bi özetini, fizikle ilgili, lise düzeyinde fizik bilgisi olan herkesin anlayacağı kitabı yaz. cahilliğin kol gezdiği dünyada bi fizik kitabı bestseller olsun. durma abi sakın, 76 yıllık ömrün -hadi ilk altısını at- en az 70'ini bilime katkıyla geçir. bazı insanlar sadece seninle aynı çağda yaşadı diye bile onur duysun.

    sonra biri çıksın, bu 76 yıllık sürenin -iyi ihtimalle- son 20 küsur senesini aynı gezegende seninle paylaşsın. büyük ihtimalle türkiye'de doğmuş olsun, üçüncü dünya ülkelerine özgü 20 küsur yıllık yaşamını sürsün ve desin ki "stephen hawking'in bilime olan katkısı abartılıyor".

    buna hiçbir şey diyemezsin işte. düşünce ve ifade özgürlüğüdür çünkü. senin de inandığın değerlerdir en nihayetinde bunlar. ulan kara deliklerin anasını da siksen, yok abi buna hiçbir şey yapamazsın işte. bununla mücadele edemezsin. herkese asla anlayamayacakları şeyleri anlatacak kitabı yazarsın icabında ama bu adama bu özgüveni nerden bulduğunu soramazsın.

    yapacak bir şey yok hawking başkan, sen üretecen, o da bunu diyecek mecbur.
27 entry daha