şükela:  tümü | bugün
28 entry daha
 • eski usa dışişleri bakanı ve başkan nixon’un ulusal güvenlik danışmanıdır. 1975 yılında bu göreve getirilmiştir.

  --vietnam’da savaşın tırmandırılnasından ve bu ülkede üç ile beş milyon arasında masum insanın katledilmesinden birinci derecede sorumludur.
  -- vietnam’la bağlantılı olarak kamboçya’nın ve laos’un gizlice bombalanması kararında yeralmış, kamboçya’da 600 bin, laos’da ise 350 bin sivilin ölmesine neden olmuştur.
  --bir milyon kadar insanın katledilmesi ile sonuçlanan bir cia ve mi-6 darbesi ile 1965 yılında endenozya’da iktidarı gaspeden general suharto, kissinger’in dışişleri bakanı olduğu 1975 yılında usa silahları ve kissinger’in onayı ile doğu timor’u işgaledip halkının üçte birini ödürmüştür.
  --11 eylül 1973 günü şili’nin demokratik yöntemlerle seçilmiş cumhurbaşkanı salvador allen’de ye karşı general augusto pinochet tarafından gerçekleştirilen, allende’nin, general rené schneider ve daha 10 bini aşkın masum insanın katledilmesi ile sonuçlanan askeri darbenin planlayıcısıdır.

  yukarıda bir bölümünü arz ettiğim suç listesine sahip olan bu insan kasabına şili’deki kanlı askeri darbeden yalnızca üç ay sonra nobel barış ödülü de verilmiştir!

  buradan payımıza düşen odur ki ;
  ülkemin pırıl pırıl genç insanları bu tür olayların günümüzde yaşanan muhtelif varyasyonlarını göz ucuyla takip etmekte ve gayet güzel analiz etmektedir.bu böle bilinmelidir.
190 entry daha